Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Kāpēc motociklistus sauc par atsaldētajiem?

Teksts: Uldis Ķirsis
Foto: Dainis&Gatis
Datums: 25.01.2007.
Rubrika: Joki

Kā jau mums visiem labi zināms, ūdens sasalšanas temperatūra ir nulle grādu pēc Celsija. Cilvēka ķermenis sastāv no aptuveni 60 procentiem ūdens, vienīgi sievietēm – par pieciem procentiem mazāk. Ja pieņem, ka pārējie audi ir cietāki par ūdeni, tad tiem nemaz nav nepieciešams sasalt, līdz ar to, veicot pirmās klases cienīgus matemātiskus aprēķinus, var nonākt pie secinājuma, ka ķermeņa vidējā sasalšanas temperatūra ir lielāka par nulli grādu.

Rīga ziemā

Lai motociklists vai veikls velobraucējs atsaldētu savus orgānus, nemaz nav nepieciešama gaisa temperatūra, kas zemāka par nulli,- pietiek ar + 5, lai, traucoties ar lielāku ātrumu pretī galamēķim, ķermenis intensīvi atdzistu (viszemākā atdzišanas temperatūra ir zīdaiņiem, jo to ķermenis sastāv līdz pat 75% ūdens, tāpēc tikko dzimušie bērneļi drīkst braukt ar moci aukstā laikā).

Pirmā ķermeņa vieta, kas sāk atdzist, ir rādītājpirksts, tad - īkšķis, tad – plaukstas, līdz abas rokas ir kramā. Tam seko galva un kakls, tad - krūtis, tad - vēders un visbeidzot- nieres. Vienīgā vieta, kas neatsalst, ir kājas, jo tās atrodas tuvu motoram, plus gaisa aptecētāji, kas neļauj vējam pūst tām tieši virsū, taču tas nav nekāds pluss, bet tieši otrādi - mīnuss, jo ķermenis neatdziest vienmērīgi.

Ķermeņa nehomogēnā atdzišana var radīt smadzeņu atmiršanu, jo tajā brīdī, kad galva jau ir nosalusi, bet krūtis vēl ne, norisinās šāds process: asinsvadi galvā un rokās kļūst šaurāki, nekā pārējā ķermeņa gaļā/daļā, līdz ar to šīm vietām asinis netiek piegādātas pietiekamā daudzumā, jo tām ir vieglāk nokļūt kājās, nekā uzpumpēties uz augšu. Šo procesu vēl sekmē adrenalīns, kā izstrāde, parādoties pirmajiem atsalšanas simptomiem, divkāršojas. Tas nozīmē: jo vairāk cilvēks vizinās aukstā laikā, jo lielāka iespēja, ka rokās un galvā iemiesojas gangrēna, un šīs ekstremitātes ir nepieciešams amputēt.

Kā jau mēs zinām, tad ūdenim ir trīs agregātstāvokļi - ciets, šķidrs un gāzveida (par karstgalvjiem parunāsim citreiz). Istabas temperatūrā cilvēka ķermenis ir šķidrs, bet pavizinoties vējā tas sāk mainīt savu stāvokli uz cietu. Kā jau minēju, pirmās ekstremitātes, kas atsalst, ir galva un rokas, līdz ar to tiek traucēta motocikla vadītspēja un satiksmes drošība. Vispirms kustības paliek lēnākas (bremzēšana un gāzes atlaišana), pēc tam samazinās redzesloks, jo nav iespējams pakustināt kaklu.

Galu galā, praktizējot šādu braukšanas veidu, agri vai vēlu nokļūsi nelaimē, jo nokļūt nelaimē tev palīdzēs kājas, kuras nav vienmērīgi atsalušas, bet kūsāt kūsā blakus motoram un nezina, kur likties. Saņemot lēno signālu no smadzenēm, ka vajadzētu nobremzēt, līdz rokām šis signāls vēl nav nonācis, bet kājas nospiedušas bremzes jau tik cieši, ka aizmugurējais ritenis nobloķējas, un notiek sānslīde pretī nelaimei.

Un vēl viens fakts no fizikas - zemas temperatūras iespaidā priekšmeti saraujas. Atliek nedaudz pabraukt, kā aizsargcepure jau sāk mežonīgi spiest galvu, un satiksmei vairs nav iespējams koncentrēties, vien cīņai ar galvassāpēm. Kamēr motovadītājs ir aizņemts ar savām sāpēm, viņš nepamana, kā lēnām un neatlaidīgi saraujas viņa braucamrīks līdz mikroskopiskiem izmēriem, un motovadītāja kājas sāk lēnām strīķēties pret asfaltu. Braukšanas laikā kāju temperatūra jau tā ir visaugstākā,- un vēl to vairākkārtīgi palielina berze līdz tādam stāvoklim, ka kājas vairs nevar mierīgi noturēt uz mazajiem kāpšļiem. Iznākums ir viens: atsaldētais ir spiests piecelties kājās un skriet. Tāpēc esiet uzmanīgi! Izvairieties no atsaldētiem motovadītājiem (velobraucējiem), kas skrien virsū mašīnām!

***
2.8

Komentāri

:D @ 03:47 27.01.2007.
tad jau pusei no Londonas kurjeriem vajadzēja izsalt un darbam palikt vairāk. :D grr. atkal vēl viena nedēļa ar +0 - +2 grādiem.

Skapis @ 10:06 26.01.2007.
I don't know just where I'm going
But I'm gonna try for the kingdom, if I can
'Cause it makes me feel like I'm a man
When I put a spike into my vein
And I'll tell ya, things aren't quite the same
When I'm rushing on my run
And I feel just like Jesus' son
And I guess that I just don't know
And I guess that I just don't know
I have made the big decision
I'm gonna try to nullify my life
'Cause when the blood begins to flow
When it shoots up the dropper's neck
When I'm closing in on death
And you can't help me now, you guys
And all you sweet girls with all your sweet talk
You can all go take a walk
And I guess that I just don't know

Skapis @ 09:27 26.01.2007.
tas laikam iespaidaa no Eināra kritieniem pēdējo brīvdienu izbraucienā :/

Furry @ 09:25 26.01.2007.
Ess gan braukaaju +5 un zemaakas temoeratuuraas un joprojaam neeesmu nospraadzis!! Domaajaas kaa jaalieto termo apakshvelja, tad tadaa apsaldeeshanaas mazaak apdaraud!!!

Das @ 22:23 25.01.2007.
man patiik :)!

:DDD @ 19:25 25.01.2007.
autors spiezj uz marmelaadi

;DD @ 19:07 25.01.2007.
Parasti pie tādiem rakstiem komentāri ir : ko pīpējis autors?

:D @ 18:20 25.01.2007.
Piedzeerusha papagailja murgi :D Bet interesanti palasiit :)

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss