Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

CSDD ieskats par grozījumiem tehniskās apskates likumā

Sarunu veda: Uldis Ķirsis
Datums: 04.04.2007.
Rubrika: Intervijas

Jau no 2007. gada janvāra spēkā ir stājušies grozījumi tehniskās apskates noteikumos. Būtiskākie grozījumi, kas skar motobraucējus, ir divi. Viens no tiem paredz, ka inspektors ir tiesīgs atteikties no kontroles brauciena, sliktu laika apstākļu dēļ, bet otrs – kontroles brauciens jāveic, piedaloties ceļu satiksmē. Lai mazinātu iespējamos konfliktus motobraucēju un CSDD starpā, Motožurnāls mēģina rast kompromisu.

Sarunā piedalās CSDD transportlīdzekļu kontroles un sertifikācijas inspekcijas priekšnieka vietnieks Aldis Adiņš un CSDD transportlīdzekļu kontroles un sertifikācijas inspekcijas inspektors Viesturs Šneiders.

Tehniskās apskates kārtība atkarībā no laika apstākļiem

Viesturs Šneiders, kas pats ir nodarbojies ar tehniskās apskates pieņemšanu motocikliem, stāsta, ka, lai veiktu kvalitatīvu bremžu pārbaudi, virsmai, pa kuru pārvietojas motocikls, ir jābūt sausai, bet ja tā ir slapja vai apledojusi, šo pārbaudi veikt nav iespējams. Līdz ar to, kamēr ikvienā tehniskās apskates punktā nebūs uzstādīts stends, kurā būs iespējams pārbaudīt bremzes, iziet tehnisko skati bez kontroles brauciena nebūs iespējami. Pastāv arī izņēmuma varianti, kad inspektors nejūtas drošs par savām spējām vadīt konkrēto motociklu (ir bijis gadījums, kad motocikls ir aprīkots ar kājas sajūgu), tad šāda lieta tiek izskatīta individuāli.

CSDD pārstāvji ir pārliecināti, ka uz skati ziemā, kad ārā ir sniegs un ledus, nav vērts braukt, jo nav iespējams veikt jau pieminēto bremžu pārbaudi. Lai gan 2007. gada pirmajos mēnešos pāris motocikli ir tikuši tehniskās skatēs, Aldis Adiņs pieļauj, ka tie ir jauni, motosalonos iegādātie spēkrati, kuriem bremžu pārbaude nav nepieciešama. Uz jautājumu: ko darīt, ja ir ieplānots brauciens uz kādu no valstīm, kur motosezona rit visu gadu (arī Latvijas ziemas laikā), CSDD darbinieki pārliecinoši atbild, ka tādi braucieni tiek ieplānoti laicīgi un skati var iziet priekšlaicīgi – rudenī.

Tomēr izņēmuma gadījumos arī ziemā ir iespējams veikt tehnisko apskati, bet tas prasīs mazliet vairāk laika un pacietības, jo ir jāiet cauri birokrātiskajam procesam, un tas viss jāsāk ar iesnieguma rakstīšanu ar lūgumu veikt tehnisko apskati ziemas periodā, norādot šāda nepieciešamības iemeslu.

Gadījumos, ja neesat pārliecināti, vai tehnisko apskati būs iespējams veikt, Viesturs Šneiders pieļauj iespēju zvanīt uz konkrēto tehniskās apskates punktu, kur esat ieplānojis veikt skati, bet, ja ierodoties uz apskati, rodas nesaskaņas ar inspektoru, kas atsakās veikt kontroles braucienu laika apstākļu dēļ, varat droši vērsties pie maiņas vecākā inspektora vai citas augstāk stāvošas amatpersonas, jo lemt par to, vai braucienu veikt vai neveikt, inspektors vienpersoniski nav tiesīgs.

Kontroles brauciens uz koplietošanas ceļiem

Zinot, ka izbraucot uz ceļa, kurā piedalās vairāki satiksmes dalībnieki, drošības līmenis krietni samazinās, nav skaidrs, kāpēc šis brauciens nevar notikt slēgtā teritorijā vai pat speciāli izveidotā angārā, kurā testa braucienu varētu veikt neatkarīgi no laika apstākļiem. Izrādās, skaidrojums ir pavisam vienkāršs – ne visās tehniskās kontroles stacijās ir nepieciešamā platība, kurā varētu uzņemt vajadzīgo ātrumu un veikt bremžu pārbaudi, tāpēc nekas neatliek, kā izbraukt ārpus tehniskās apskates teritorijas un piedalīties ceļu satiksmē.

Izrādās, šīs izmaiņas tehniskās apskates likumā, kas saistītas ar laika apstākļiem un inspektora kontroles brauciena veikšanu, vislielākā mērā ir saistītas ar naudu, jo iegādājoties speciālu stendu motociklu bremžu diagnostikai vai uzbūvējot angāru kontroles brauciena veikšanai, tehniskās apskates izmaksas varētu palielināties. Aldis Adiņš nav pārliecināts, ka tad motociklisti būs ieinteresēti maksāt krietni lielāku naudas summu par tehniskās apskates veikšanu, vienlaicīgi atzīstot, ka motocikls Latvijā ir luksuss prece, un to var atļauties retais. Arī minot faktu, ka maksa par tehniskās apskates veikšanu močiem tika paaugstināta 2006. gadā, bet pirms tam tas tika veikts tikai 1999., liek noprast, ka tuvākajā laikā ne stendus, ne angārus neviens nedomā celt.

Redzot, ka viss atduras pret naudu, rodas jautājums, kāpēc CSDD tehniskās apskates veikšanu nenodod brīvā tirgus uzņēmēju rokās, pašiem veicot vien tehnsikās apskates kontroli, kā tas ir daudzās citās valstīs? Aldis Adiņš un Viesturs Šneiders uzskata, ka tas stipri palielinātu tehniskās apskates izmaksas un šādā veidā valsts pasargā motobraucējus no nesamērīgi lielām tehniskās apskates izmaksām.

Skaņas mēriekārtas

Motožurnāls vēlējās arī noskaidrot, vai veiktie grozījumi varētu mazinās to motobraucēju skaitu, kas dzīvo Rīgā, bet tehnisko skati veic ārpus Rīgas rajona. Izrādās, motociklisti rīkojās tā nevis tādēļ, ka provincēs būtu labāka attieksme pret klientiem, bet gan tāpēc, ka Rīgas tehniskās apskates stacija līdz šim bija vienīgā, kas bija aprīkota ar trokšņu līmeņa mērīšanas iekārtu. Šogad ar tādām būs aprīkotas visas tehniskās stacijas, un braukt uz attālāku tehniskās apskates staciju vairs nebūs jēgas.

Lai gan abi CSDD darbinieki ir informēti, ka izpūtēju var nomainīt ātri un ir pat tādi, kuriem skaļumu var ērti regulēt, tomēr atzīst, ka skaļie braucēji no ielām nepazudīs līdz tam brīdim, kamēr policija arī nebūs aprīkota ar portatīvām mēriekārtām, kas ļaus ikviena motobraucēja spēkratu pārbaudīt uz ielas. Kā piemēru Adiņa kungs min Somiju, kur gadījumos, ja skaņas līmenis pārsniedz atļautos decibelus, policistam ir pienākums šo pārkāpēju sodīt ar motocikla konfiskāciju.

Sarunas laikā mēs ik pa brīdim atgriezāmies pie jautājuma par to, kas ir slikti laika apstākļi, tomēr pie konkrētas atbildes tā arī nenonācām. Tāpēc, ņemot vērā, ka motobraucējs ir tiesīgs pārvietoties ar motociklu visu gadu, neatkarīgi no laika apstākļiem, Motožurnāls uzskata, ka arī tehniskās apskates veikšana CSDD būtu jānodrošina visu gadu kā ikvienam citam transportlīdzeklim.

***
3

Komentāri

es @ 17:13 04.04.2007.
Pie mums J-pilī vienu moci jau novākoja inspektors tā,ka nebija ko savākt.

<b>uk</b>uk @ 13:37 04.04.2007.
jā, šis process ir apdrošināts, bet nu nekas iepriecinošs tas nav, bez tam motocikls pazūd no tavas redzes loka, kas jau vien vieš neuzticību.

Archie @ 13:30 04.04.2007.
n kas notiks, ja inspektors nokrashos manu moci? gan jau ka shiem ir apdroshinaashana, bet perspektiiva visu sezonu pavadiit sarakstees ar apdroshinaashanas kantoriem neir saulaina.

DurkaRacer @ 11:24 04.04.2007.
Tā, uz Somiju nekad nebraukšu!!!

<b>nelien</b>nelien @ 11:03 04.04.2007.
es nemaz negribu, ka kaut kāds tur inspektors ar manu moci brauc. kaut pižikā un šortos. bremzes un viss pārējais ir mans un pats zinu cik labi vai slikti viss strādā. joptvaju.

<b>uk</b>uk @ 10:19 04.04.2007.
inspektori esot apgādāti ar lietus ekipējumu, tāpēc, ja inspektors nevēlas braukt, tad vajag pacīnīties par savām tiesībām.

<b>nelien</b>nelien @ 09:18 04.04.2007.
nav sliktu laika apstākļu, ir nepiemērots apģērbs.

schwartz @ 08:41 04.04.2007.
nē, motocikla konfiskāciju nevajag. Tad labāk - izpūtēja konfiskāciju :)

« 1-10 : 11-20 : 21-30 : 31-38

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss