Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Kas jāzina, ja vēlies nomainīt ķēdi

Teksts, foto: Uldis Ķirsis
Datums: 02.10.2007.
Rubrika: Remonts

Ķēde - tā ir viena no detaļām, kurai vajag pievērst pastiprinātu uzmanību: tīrīt, eļļot, pievilkt un kad nokalpojusi – nomainīt. Teorētiski tas nav sarežģīti, tomēr ir būtiskas lietas, ko vajadzētu ņemt vērā.

o-ring, x-ring, z-ring

Ķēdes tiek iedalītas vairākos veidos: o-rigs, x-rings, z-rigs, ķēde ar savienojošo posmu un bez tā. Parasti ķēdes veidu izvēlas pēc tā, kādam mocim tā tiks uzstādīta. Jo vairāk zirgspēku, jo skrupulozāk jāizturas pret šo lietu.

Ja atmiņā vēl pavīd lauku sēta ar padomju laika motociklu, kam aprūsējusī ķēde žvadz un šad tad mēdz arī nokrist, tad šādu ainu ar mūsdienu jaudīgajiem spēkratiem vajag pilnībā izslēgt. Grūti pat iedomāties tādu ainu, kad superbaikam tiek pārrauta ķēde. Sekas varētu būt dramatiskas.

Savienojošie posmi

Ķēdi var savienot divos veidos: ar speciālu savienojošu posmu, ko var gan uzlikt, gan noņemt un ar vienkāršu ķēdes posmu, ko var tikai uzlikt. Ērtāk, protams, ir izmantot savienojošo posmu, jo to var izmantot vairākkārt, un nav nepieciešami speciāli instrumenti., lai šo posmu uzliktu. Tomēr drošības ziņā tas krietni atpaliek no otra veida posma. Šo posmu noteikti jāizvairās likt močiem, kas ir jaudīgi un ātri (superbaiki). Liekot savienojošo posmu, tas jādara tā, lai sprostgredzena vaļējais gals būtu vērsts pretēji ķēdes kustības virzienam.

Savienojošo posmu, kas tiek izmantots tikai vienreiz, var likt praktiski uz visiem močiem, un tas būtu arī ieteicams. Vienīgais šķērslis ir speciāli instrumenti (maksā sākot no 50 eiro), kas nepieciešami, lai šo posmu uzliktu. Ja šādu instrumentu nav, tad darbs ir jāuztic kādam motoservisam.

Ringi

O, x, z: tie ir apzīmējumi gumijas riņķīšiem (ring), kas atrodas starp katru ķēdes posma metālisko daļu. Tieši no šiem gumijas riņķīšiem ir atkarīgs ķēdes kalpošanas ilgums. Ja gumijas nodilst, tad starp metāla posmiem nokļūst smiltis un netīrumi, kas ķēdi var iznīcināt vienā piegājienā.

Ja skatās uz šo riņķīšu šķērsgriezumu, tad tie veido o, x vai izplesta x (z) formas, no kā arī veidojies nosaukums. O-ring posmi tiek uzskatīti par izturīgākiem, x-ring - lokanākiem, bet z-ring ir kaut kas pa vidu.

Mainām ķēdi

Ķēde jāmaina aptuveni reizi sezonā. Tas atkarīgs no vairākiem faktoriem: cik cītīgi tā tiek tīrīta un eļļota, no braukšanas stila, no seguma, pa kādu tiek braukts, un no ķēdes kvalitātes. Ja brauksi pa dubļainu ceļu un neeļļosi ķēdi, ja esi smags un ik pa laikam parausi ratā, tad sezonā nāksies likt vairākas ķēdes.

Ķēde līdz galam pievilkta

Ķēde līdz galam pievilkta - jāmaina.

Noņemam riepu

Lai nomainītu aizmugurējo zobratu, jānoņem riepa.

Noņemam zobratus

Nomainam aizmugurējo zobratu.

Noņemam motora pārsegu un ātrumkloķi, lai varētu tikt pie priekšējā zobrata.

Nomaina motocikla priekšējo zobratu.

Veicot remontu, ievērojat tīrību!

Veicot remontu, ievērojat tīrību!

Mainot ķēdi, jāmaina arī abi zobrati, jo arī tie dilst. Uzliekot jaunu ķēdi uz veciem zobratiem, abas šīs detaļas viena pie otras nepiegulsies tā kā vajag, kas dilšanas procesu tikai paātrinās.

Ar zobratu maiņu arī var sākt ķēdes mainīšanas operāciju. Lai to izdarītu, nepieciešams noņemt aizmugurējo riteni un atvērt motora vāka pārsegu, lai tiktu pie priekšējā zobrata. Noņemot abus zobratus, pie reizes arī jāiztīra motora iekšpuse un aizmugurējā dakša.

Veco ķēdi nogriežam

Veco ķēdi ar fleksi nogriežam.

Piemēram jauno ķēdi (pievilkšanas atzīme pie minimuma)

Piemēram jauno ķēdi. Ķēdes pievilkšanas atzīmei jābūt pie minimuma.

Nogriežam jauno ķēdes garumu

Nogriežam nepieciešamo ķēdes garumu.

Pēc tam seko patīkamā daļa: jānoņem vecā ķēde. To parasti pārzāģē ar fleksi.

Liekam atpakaļ aizmugurējo ratu.

Jaunajai ķēdei jānomēra pareizais garums - lai pie minimālas ķēdes pievilkšanas tā būtu pietiekami nospriegota. Ķēde ar laiku izstaipīsies, tāpēc jārēķinās, ka aizmugurējā riteņa attāluma atzīme mainīsies no minimālās līdz maksimālajai. Ķēdes atlikums tiek nogriezts.

Savienojošais posms un o-ringi

Savienojam ar savienojošo posmu un uzliekam o-ring gumijas.

Uzspiežam savienojošā posma plāksni.

Piespiež savienojošā posma plāksnīti

Plāksnīti nedrīkst uzspiest pārāk stipri.

Savienojošais posms savienot. Nepieciešams sakniedēt. Savienojošā posma sakniedēšana

Savienojošā posma sakniedēšana.

Pēc tam atliek atbildīgākais process – ķēdes savienošana. Starp metāla plāksnītēm jāsaliek riņķīši un jāieziež tie ar speciālu smērvielu, kas tiek tirgota komplektā ar ķēdi. Ar ķēdes savienošanas instrumentu virsū tiek uzspiesta plāksnīte, kuru pēc tam piekniedē. Kniedēšana jāveic uzmanīgi – riņķīši nedrīkst būt saspiesti pa maz vai pa daudz.

Ķēde uzlikta! Pievelkam ķēdi un uzliekam motora vāku

Pēc tam atliek vien uzlikt motora pārsegu, pievilkt ķēdi un braukt. Veiksmi darbā!

*****
5

Komentāri

Janis @ 17:15 07.06.2017.
Paldies Autoram!

kok @ 22:54 19.04.2012.
iespējams līks zobrats

jorkijs @ 20:02 18.04.2012.
Raksts labs, bet man ir jautājums, piem. manam mocim ķēde ir iespriegota līdz galam un gad griež aizmugurējo riteni ķēde ir iespriegota tikai vienā posmā, kad pagriež pakaļējo riteni citā pozīcijā ķēde ir vaļīga. Kas man reāli varētu būt par vainu, ķēde es domāju ka varētu būt kādā konkrēta posmā izstaipījusies ne?

losis @ 00:23 22.03.2009.
sakniedētu ķēdi viegli nomainīt - principā "po baļšomu" jānoņem tikai "dakša"...

guncha @ 10:42 21.03.2009.
estik vēl mainīšu ķedi, bet man viņa jau sakniedēta, tā kā nebūs jāgriež nekas ar fleksi :)

UDT @ 13:36 28.08.2008.
Labaakais teksts ir shis
"Lai nomainītu aizmugurējo zobratu, jānoņem riepa"

elf @ 10:23 26.07.2008.
Ķēdei 22 000 km gan pa granti,gan pa asfaltu.Izskatās ka vēl kādus 3000 km ies

zx600 @ 15:06 12.04.2008.
ruriders.com

zx600 @ 11:21 12.04.2008.
Arī es esmu Brestas tusu cienītājs.Pēdējos gados ceļu stāvoklis tur jūtami uzlabojies, tāpēc lielāks ceļa posms tur paskrien nemanāmāk, par ķēdi ar tiek aizmirsts.Man arī kādreiz tā bija problēma, bet atradu izeju.Baloniņi protams tas ir ērti, bet pēc 100km kēde kļūst aizdomīgi sausa.Šo problēmu atrisināju izmantojot auto "granātu" sintētisko smēri.Neatceros marku, bet tā ir ziloņkaula krāsā , vēl varbūt arī sarkana.Tūbas pietiek divām sezonām (ap 4 latiem).Nenoskalo arī lietus laikā.Jāuzsmērē tikai uz rullīšiem, tāpēc kēdes posmu ārējās malas saglabā vizuālo pivilcību.Lietot var būt ne visai ērti, toties jālieto būs ļoti reti.Man vienas reizes līdz Brestai pietiek.Atpakaļceļam paņemu līdzi bundžiņā nelielu devu.Kēdi domāju lietot arī trešo sezonu, kaut gan sezonā nobraucu ap 10 000km.Informāciju par šī gada Brestas pasākumu var atrast ruriders kalendārā. Dzintars.

<b>Renxx</b>Renxx @ 09:45 12.04.2008.
Man gadījās līdzīgi, bet izstiepās tikai savinojuma posms...

1-10 : 11-20 : 21-28 »

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss