Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Ķēdes kopšana

Teksts: Uldis
Datums: 21.07.2008.
Rubrika: Remonts

Ķēdes kopšana šķiet tik pašsaprotama, ka bieži vien par to mēs aizmirstam... Arī kopšanas process katram mums ir izstrādāts savs, lai gan ķēdes praktiski visiem ir vienādas, un kopšanai vajadzētu būt līdzīgai. Lai ķēde sagādātu mazāk raižu un kalpotu ilgi un droši, tā ir regulāri jākopj. Tieši tāpēc ir tapis šis raksts.

motocikla ķēdes kopšana

Ķēdes tīrīšana

Pirms ķēdes eļļošanas tā vispirms ir jānotīra, lai eļļa pēc iespējas labāk piekļūtu visiem ķēdes elementiem. Zinot, ka ķēde satur gumijas elementus, jāizmanto tādi ķēžu tīrītāji, kas ir saudzīgi pret šo materiālu. Ja neesat pārliecināts par to, vai tīrāmais šķidrums ir piemērots ķēdēm, tad labāk to neizmantot. Par benzīnu un WD-40 aizmirstiet, tas ķēdes mūžu tikai saīsinās. Par labu tīrīšanas līdzekli tiek uzskatīta petroleja, ko arī es pats lietoju.

Ja neesi pārliecināts par šķidrumu, tad izmanto tikai sausu lupatu vai birsti. Izmantojot tīrīšanai birstīti, pielūkojat, lai tā būtu mīksta (ļoti piemērotas ir otas).

Tīrot ķēdi, jānotīra tā visa, nevis tikai viena daļa no tās. Uzliekot moci uz centrālās pekas vai statīva, to var viegli izdarīt, pavirzot aizmugurējo riteni uz vienu vai otru pusi. Ja mocim ir tikai sānu peka, tad, lai piekļūtu ķēdei pilnībā, notīrot vienu posmu, mocis mazliet jāpastumj uz priekšu.

Jāpievērš uzmanība arī zobratiem, uz tiem krājas dubļu un eļļas atlikumi, no kā arī jātiek vaļā.

Arī augstspiediena ūdens strūkla jūsu ķēdei par labu nenāks, jo sīkās gumijas starp ķēžu posmiem var tikt izspiestas, un tad jūsu rūpju objekta dienas ir skaitītas.

Ķēdes eļļošana

Tiem, kas ir par slinku, lai savu ķēdi regulāri koptu, ir iespējama alternatīva, iegādājoties automātisko ķēžu eļļotāju.

Ķēde ir jāeļļo un par to šaubās retais, tomēr medaļai ir arī otra puse. Zinot, ka eļļa arī pievelk sev putekļus un netīrumus, nonākam apburtajā lokā. Jo vairāk eļļojam ķēdi, jo ātrāk tā kļūs netīra. Kā no tā izvairīties? Pēc eļļošanas mazliet jāuzgaida, eļļa iesūksies visās šķirbiņās un kļūs mazliet biezāka un mazāk absorbēs netīrumus.

Ķēdes pievilkšana

Regulāri nepieciešams pārbaudīt arī, vai ķēde ir pietiekami nospriegota. Katram motociklam veids, kā nosaka nepieciešamību pēc ķēdes spriegošanas, var atšķirties. Specifiskiem motocikliem ķēde var pat nokarāties pāri aizmugurējai dakšai. Tāpēc, pirms veikt šo sīko remontu, vēlams ieskatīties rokasgrāmatā, kā pareizi to darīt.

Lielākajai daļai moču to dara šādi: noņemam no pekas un uzsēžamies uz motocikla. Pie motocikla pilnas masas ķēdes kustību intervāls pa vertikālo asi ir aptuveni 3 cm. Ja spriegojums neatbilst šim kritērijam, tad, atskrūvējot aizmugurējā riteņa asi un pievelkot vai atlaižot skrūves aizmugurējās dakšas galos, iespējams regulēt ķēdes spriegojumu. Noteikti pārliecinieties, ka atzīmes, kas norāda aizmugurējā riteņa ass pozīciju, abās pusēs ir vienādas.

Pēc šīm mazajām manipulācijām būs gandarījums pašam, un arī ķēde kalpos ilgāk. Lai labi ripo!

*****
4.6

Komentāri

pieci @ 10:28 24.07.2008.
pat pēdējais BMW superbike ir klasis rindā izkārtotu 4cilindru motors ar ķēdi utt

marcis @ 11:03 23.07.2008.
BMW superbaikiem ir uztaisījis klasisku S1000RR - ar normālu dakšu un ķēdi.

<b>uk</b>uk @ 11:59 22.07.2008.
es arī par tiem jaudas zudumiem domāju. sportā itsevišķi reti var sastapt kardāna piedziņas spēkratas. itkā BMW šajā ziņā grib kaut ko mainīt, bet vai tas izdosies?

<b>R3d2</b>R3d2 @ 11:54 22.07.2008.
kā un kur brauc.
Visi zina, ka jaudas zudums ķēdei ir mazāks nekā kardānam.
Vēl kardāna svars.

Juris @ 10:45 22.07.2008.
Es domaaju: braukt ar motociklu kuram ir kardaana piedzinja nevis kjeedes. Lai nav jaaeljo ik peec 100Km

<b>uk</b>uk @ 13:43 21.07.2008.
nu ja tikai brauc kruīza režīmā, tad tā var mēģināt iztikt bez ķēdes.

Juris @ 12:37 21.07.2008.
Vislabaak ir izvairiities no kjeedes vispaar!

« 1-10 : 11-17

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss