Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Par un ap blakusvāģi

Teksts: Kaspars Kravinskis
Datums: 17.10.2006.
Rubrika: Moči

Blakusvāģis ir konstrukcija ar vienu riteni, kas piestiprināta motociklam, tādējādi iegūstot braucamrīku ar 3 riteņiem. Sākotnēji blakusvāģi bija atdalāmi no paša motocikla.


uz galeriju

Motocikls ar blakusvāģi ir motocikls ar 3 riteņiem; sānu ritenis nav tieši saistīts ar motocikla aizmugurējo riteni, un parasti šādu spēkratu uz priekšu dzen tikai aizmugurējais ritenis. Šī atšķirība nošķir motociklu ar blakusvāģi no tricikla, kura abi aizmugurējie riteņi ir dzenošie un tos saista ass. Pats blakusvāģis sastāv no rāmja, kurš nekustīgi piestiprināts motocikla rāmim vienā pusē, un to atbalsta blakusvāģa ritenis otrā pusē. Blakusvāģa korpuss parasti paredzēts vienas personas pārvadāšanai un nelielai kravai, kurai konstruēts īpašs nodalījums. Daži blakusvāģu modeļi ir pieejami ar noņemamu mīksto jumtu. Dažām spēkratu modifikācijām blakusvāģis paredzēts tikai kravas pārvadāšanai - līdzīgi kā kravas auto platforma.

Līdz 1950-ajiem gadiem blakusvāģi bija samērā populāri. Tie bija lēta alternatīva pasažieru automobiļiem. Motocikli ar blakusvāģiem bija izplatīti policijas un armijas dienestā. Otrā pasaules kara laikā Vācijas armija izmantoja BMW un Zundapp motociklus ar blakusvāģiem. Vācijas un PSRS armijā izmantoto militāro blakusvāģu sānu ritenis mēdza būt apgādāts ar diferenciāli, kas palielināja spēkrata visurgājēja īpašības.

Taivānā Ceļu satiksmes un drošības noteikumos minēts, ka, reģistrējot motociklu, tam aizliegts būt aprīkotam ar blakusvāģi. Tomēr šie noteikumi neaizliedz pārvietoties ar blakusvāģa motociklu.

Kādēļ Latvijā nav populāras ļuļkas ?

Šķiet, motociklista tēls Latvijas ļaužu apziņā lielākoties saistās ar renegāta tipa cilvēku – ceļojošu vientuļnieku. Dažiem braukšana ar motociklu ir izrādīšanās, paštēla veidošana kolēģu, priekšnieku vai padoto priekšā. Citiem motocikls ir hobijs, kurā tiek ieguldīts viss brīvais laiks un brīvie līdzekļi, mocis tiek mīlēts un aprūpēts gluži kā laulāta draudzene. Jāatzīst, ka mazākajai daļai motobraucēju motocikls ir instruments kāda noteikta darba veikšanai, kaut gan - pateicoties tā ātrumspējām, manevrējamībai un ekonomiskumam - situācijai vajadzētu būt gluži pretējai.

Motocikls ar blakusvāģi ir teju divtik praktiskāks nekā vienkāršs motocikls. Pietiek vien pieminēt, ka, dodoties uz darbu vai iepirkties, blakusvāģa kravas tilpne lieliski veic tikpat labi dokumentu kā iepirkumu maisiņu uzglabāšanas funkciju. Savukārt pa ceļam - ķert vēju un nolūkoties fantastiskajās piepilsētas ainavās!

Brauciens motociklā ar blakusvāģi ir ļoti romantisks. Ja braucēji vēlas gremdēties nostaļģiskā piecdesmito vai sešdesmito gadu atmosfērā, blakusvāģis, melna ķivere ar atvērtu sejas daļu un piegulošas brilles ir neaizvietojami šāda brauciena gadījumā. Atliek vien atsaukt atmiņā veco labo Limuzīnu Jāņu nakts krāsā! Brauciena galamērķis – Munameģis!

Un - ja visi augstākminētie argumenti šķiet nepietiekoši - mocis ar blakusvāģi ir divtik iespaidīgs! Ceļu satiksmē tas iekļaujas līdzīgi kā tradicionāls spēkrats, taču, no malas raugoties, tas atstāj neizdzēšamu iespaidu...

*****
4.4

Komentāri

uk @ 16:55 20.10.2006.
ja blaķene labajā pusē, tad kreisos pagriezienus var iznjemt piespeizjot tikai aizmugureejo bremzi. vēl interesantāk ir uz tramplīniem.

students @ 13:03 20.10.2006.
Pa pilsētu protams ar blaķeni ir galīgi garām, bet toties ceļot ar tādu varētu būt baigi stilīgi un praktiski! Sevišķi stilīgi, ja savāktos kādi 10 moči ar blaķenēm...
Un kurš ir braukājis ar blaķeni zin, cik daudz adrenalīna var iegūt asos pagriezienos!!! :)))
Kab būs nauda noteikti nopirkšu armijas stila moci ar blaķeni!

peecis @ 10:50 18.10.2006.
pielieciet pie raksta noraadi uz galeriju.

uk @ 10:04 18.10.2006.
ir gadījies novērot, ka ārpus latvijas blakjenes tomeer ir izplatiitaakas nekaa latvijaa. itsevishkji skandinaavijaa. iespējams, ka tas ir naudas ekenomijas nolūkos, kaut gan nezinu cik liela ir atšķirība, lai apdrošinātu moci un mašīnu iespējams, ka pat mocis būs dārgāk...

peecis @ 09:38 18.10.2006.
1) braukshana ar blakjeni ir 100x tizlaaka, sevishkji ja tajaa neviens neseezh;
2) nevar izliist starp mashiinaam. ja jaaosta duumi, tad labaak to dariit kabrioletaa.

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss