Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Tagad mācās visi

Sarunājas: Uldis Ķirsis
Foto: Skrapcis
Datums: 24.07.2006.
Rubrika: Intervijas

Valters Prikulis ir motociklists ar stāžu – A kategorijas tiesības viņam ir kopš 1985. gada septembra. Pēdējos divus gadus viņš strādā par instruktoru – ziemā apmāca B kategorijas, bet vasarā – A kategorijas transportlīdzekļu vadītājus. Moči viņam ir ne tikai darbs, bet arī hobijs. Valters ir motokluba Brīvie Vanagi kandidātu sarakstā. Viņam tīk čoperi, jo tos varot dzirdēt pa gabalu. Valteru iespējams satikt arī kādā motociklistu pasākumā, un sezonas atklāšanā, un slēgšanā jau nu noteikti!

Kāpēc tieši moči?

Tas ir mans hobijs. Man patīk moči. Man pašam ir divi motocikli – BMW markas enduro ar 650 kubikcentimetru motoru un Yamaha Dragstar 1100. Patīk... vizināties ar vējiņu. Doma strādāt par instruktoru uz močiem bija jau samērā sen. Tiklīdz radās iespēja, sāku strādāt. Sanāca tā, ka 1987.gadā cietu smagā avārijā un nogulēju slimnīcā divus mēnešus. No motocikla nekas pāri nepalika. Kādu laiku vispār nebraucu... Sieva neatļāva.

Tomēr atkal brauc! Sievu nomainīji?

Jā, labu laiciņu atpakaļ. Motociklistu aprindās saka – vai nu maini sievu, vai met motociklu pie malas. Protams, tas nav vienīgais iemesls, bet beigu beigās sanāca tā, ka tagad man ir sieva, kurai arī patīk braukt ar vējiņu un patīk tas, ar ko es nodarbojos. Šajā sezonā arī viņai bija doma mācīties braukt ar moci, bet izskatās, ka nesanāks, jo pirms sezonas atklāšanas mums piedzims mazais rokeris.

Cik daudz ir mācīties gribētāju?

Pagājušajā gadā es apmācīju 94 cilvēkus. Tā kā šogad strādāšu divās autoskolās, tad šogad gribētāju būs daudz vairāk.

Tu māci divās skolās?

Pagaidām vienā – autoskolā Vanags. Par autoapmācības instruktoru strādāju autoskolā GROSS un šajā sezonā sākšu apmācīt A kategorijas vadītājus arī šajā skolā.

Tu man stāstīji par iespēju mācīties grupās...

Šogad mēs ar citu instruktoru kooperēsimies un apmācīsim grupas divatā. Grupā ir pieci, seši cilvēki, un apmācības jāorganizē tā, lai viss notiktu raitāk, lai cilvēki ātrāk tiek pie eksāmenu likšanas, jo, kā jau teicu, gribētāju ir baigi daudz.

Mācības grupās – vai no studenta viedokļa tas būs vieglāk vai grūtāk?

No studentu viedokļa būs vieglāk. Līdz šim es apmācāmajam no aizmugures braucu līdzi ar mašīnu, un visas komandas tika dotas pa rāciju. Tagad viens instruktors ar moci brauks pa priekšu, bet otrs – no aizmugures. Līdz ar to apmācāmais redzēs, kā pareizi jābrauc. Arī izskaidrot būs vienkāršāk, jo labāk vienu reizi redzēt nekā daudzas reizes dzirdēt. Tā tas ir. Piemēram, situācija iz dzīves: es braucu mašīnā, bet students ar moci pa priekšu. Pa rāciju tiek dota komanda – braucam pa kreisi. Un tikai pēc tam seko pareizās braukšanas komentēšana – nebrauc tā vai šitā. Taču šāda komentēšana parasti iet gar ausīm. Tagad tas viss būs redzams, reāli braucot.

Vai daudz meiteņu nāk uz kursiem?

Baigi maz. Pa sezonu laikam bija kādas 15 meitenes. Meitenēm ir problēmas, jo moči priekš viņām ir pasmagi. Bet galvenais jau ir noturēt līdzsvaru uz motocikla.

Krūtis traucē līdzsvaram?

Sievietes ir sievietes, to tikai viņas pašas zina, kas viņām traucē. Viņas, protams, cenšas...

Kā sokas tiem, kas kādu laiku pabraukājuši bez tiesībam?

Nu, bez tiesībām... Tādiem parasti jāmācās braukt pēc noteikumiem. Toties viņiem viss sanāk daudz ātrāk nekā iesācējiem.

Ko tu domā par tiem, kas brauc pa ielām bez A kategorijas? Varētu teikt, ka potenciāli slepkavas...

Skatoties, kādi braucēji. Nevarētu apgalvot, ka viņi ir potenciāli slepkavas, tomēr tiesībām ir jābūt. Papildus zināšanas nekad nav lieka greznība – ja tiesības iegūtas, atkrīt daudz nevajadzīgu problēmu. Ja runājam par potenciālajiem slepkavām, tad tādus var atrast arī starp tiem, kuriem ir tiesības.

Ja jau saka, ka lāci var iemācīt braukt ar moci, tad ar cilvēkiem nevajadzētu būt problēmu. Vai tomēr ir izņēmumi?

Viss ir atkarīgs no paša cilvēka. Ja ir gribēšana un apņēmība, tad viss izdodas. Piemēram, mācījās meitene, kura pat uz velosipēda nebija sēdējusi. Gāja smagi, bet ar kopējām pūlēm panākumus guvām.

Kādas ir biežāk pieļautās kļūdas?

Visgrūtāk iemācīties krustojumos nogriezties pa kreisi un pa labi, jo, braucot ar moci, ir pareizi jāieņem malējais stāvoklis. Arī figūras. Čūska, piemēram... Pirms laika apmācību laukumā bija lielie mieti. Gāja grūti, jo motocikls, tos apbraucot, diezgan stipri jāgroza, tāpēc mieti pastāvīgi tika aizķerti ar pagrieziena rādītāju vai spoguli. Tagad eksāmenos ir mazie mietiņi, un skolēniem čūska sanāk labāk. Toties tagad ir vairāk figūru. Agrāk bija čūska, astotnieks, laipa un šķēršļa apbraukšana ar bremzēšanu. Tagad nākusi klāt arī ātrā čūska, kas jābrauc ar 50 km/h, kā arī motocikla iestumšana garāžā atpakaļgaitā. Iesācējiem tas ir pagrūti. Ņemot vērā asfalta kvalitāti un laukuma izmērus, mēs tam ātrumam nepievēršam tik lielu uzmanību. Pieredzējušiem braucējiem gan iet vieglāk.

Zinu, ka arī bez kritieniem neiztiek.

Manā praksē lieli kritieni nav bijuši. Moci sasit, bet pašam nekas. Bija kritiens arī eksāmenā. Apmācāmais ieraudzīja, ka luksoforā mainās gaisma, strauji nobremzēja uz slapja asfalta un bija uz mutes. Bet beidzās viss veiksmīgi, ja neņem vērā, ka kritiena rezultātā eksāmens netika ieskaitīts. Ar nākamo piegājienu viņš eksāmenu nokārtoja. Ir bijuši arī tādi gadījumi, ka māceklis apjūk un sajauc bremzi ar gāzi. Tā notiek ļoti reti, bet gadās... Instruktori to nevar paredzēt.

Vai ir cilvēki, kuriem ir liegta iespēja mācīties braukt ar moci?

Pats teici, ka lāci var iemācīt. Ja vien ir vēlēšanās un nav bail, tad neviens to prieku nevar liegt!

Cik ilgā laikā parasti nokārto tiesības?

Tas atkarīgs no cilvēku skaita. Apmēram triju nedēļu laikā. Astoņas nodarbības ir obligātas. Jo skolēnam labāk iet ar braukšanu, jo ātrāk viņš tiek pie eksāmena kārtošanas. Daudz kas ir atkarīgs no rindu garuma CSDD, kurās ilgi jāgaida.

Kāds ir piemērotākais mocis mācībām?

Es strādāju ar Kawasaki ER5, šogad vēl būs Suzuki Bandit. Tie ir skolas moči.

Vai pašam jāprot pilnībā izjaukt un salikt moci?

Obligāti jau tas nav, bet vēlams gan. Ja pratīsi tikai braukt, bet neko nezināsi no motocikla uzbūves, uz ceļa pie mazākās ķibeles būs problēmas. Kādreiz es pats remontēju savu zirgu, bet tagad ar to nenodarbojos, jo pietrūkst vietas. Močus turu maksas stāvvietā.

a kategorija

Vai pēc mācību beigām nav tā, ka zvana un prasa, lai atgādina, kā pareizi jābrauc?

Nē, par to gan nav zvanījuši. Toties daudzi atceras, aicina piebiedroties dažādos tusiņos un citos pasākumos, kas saistīti ar močiem...un arī bez tiem.

Kā reaģē policija gadījumā, ja braucējam nav A vai nav vispār nekādas kategorijas tiesību?

Ja šādā gadījumā noķer policija, tad soda par braukšanu bez tiesībām. Tāpēc cilvēki grib mācīties, jo baidās no tās policijas. Zinu daudzus cilvēkus, kuri braukāja bez tiesībām vai bez A kategorijas, bet tagad visi nāk uz skolu. Tāpēc tos, kuriem vēl nav tiesību, gribu aicināt – nāciet mācīties!

*****
4.4

Komentāri

Valts @ 16:05 16.02.2022.
Žēl, ka Latvijā tā moto sezona tik īsa. Ja galīgi nevaru izturēt, tad reizēm izraujos uz siltākām zemēm, kur var braukt visu cauru gadu. Cik no draugiem redzēts, tad visi sākumā noliek B kategoriju un tad mācās ar moci braukt, bet var arī otrādāk. Tagad, ja būtu jāiet ietu pieForwards skolas instruktoriem forwards jo personīgi zināmi, bet ir Rīgā arī daudzas citas autoskolas.

Rinalds @ 16:32 29.11.2018.
Varu ieteikt ļoti labu "B" kategorijas instruktoru - burnickis

Spocis @ 16:24 02.07.2018.
Noteikti, viena no izdevīgākajām vietām, kur kārtot A kategoriju: krustojumi

lasma @ 10:16 01.06.2016.
Kvalitatīva A kategorijas apmācība, viennozīmīgi iesaku autoskola-eksperts

dxdwelding @ 07:18 31.03.2011.
Jūūū Valters rullē es ar pie šamējā mācījos...

TT @ 20:56 12.04.2010.
01.04.10 sākas A kategorijas apmācības kursi.
www.m-klass.lv

ernests @ 13:46 22.02.2010.
caw!a ka ir ar macibu brauksanas atlauju ar a kat.ja ir minetas kat.cilveks ar vairak neka tris gadu stazu.ka notiek si macibu brauksana un kads ir macibu ekipejums??????

<b>tko79</b>tko79 @ 15:52 02.09.2008.
Ja nodotu pa mizu tajā brīdī, kad tu brauc, sastresotos un aizbrauktu pavisam prom no instruktora ;)

<b>uk</b>uk @ 18:49 22.02.2008.
nomaļās vietās.

Kārlis @ 17:17 22.02.2008.
Kur var iemacieties ar moci taisit trikus ?

1-10 : 11-14 »

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss