Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Pavasaris, atkārtosim braukšanas prasmes!

Teksts: Ģirts Vilnis
Datums: 29.03.2010.
Rubrika: Drošība

Motosezona ir atsākusies, un tāpēc šajā aprakstā būs daži ieteikumi, kurus būtu vērts ņemt vērā gan motobraucējiem, kas ir ieguvuši A kategoriju pagājušajā rudenī, gan arī tiem, kas brauc jau vairākus gadus.

Tie, kas jūtas pietiekami pieredzējuši un zinoši, drīkst nelasīt un neizteikt komentārus. Tātad, kā mēs zinām, tad visi motociklisti dalās divās pamatkategorijās:

  1. kategorija – tie, kas jau ir nokrituši ar moci
  2. kategorija – tie, kas drīzumā nokritīs ar moci

Tālāk būs daži ieteikumi, ko ir vērts atcerēties, braucot pavasarī.

Sāksim ar to, ko "Latvijas valsts ceļi" sauc par pret slīdes materiālu, jeb, tautas valodā runājot, smiltis. Smiltis, kūstot sniegam un ledum, sakrājas uz asfalta, un automobiļi, braucot pa ielu, sastumj tās gar malām un uz brauktuves vidu, kā arī tās sakrājas uz sadalošajām joslām. Uzspīdot pirmajai pavasara saulei, daudzi no mums izlemj izmest kādu apli jeb uzsākt sezonu ar nelielu izbraucienu pa pilsētu. Un tā, braucot un priecājoties par pavasara silto sauli, motobraucējs nepaskatās uz ceļu un, veicot kārtējo labo vai kreiso pagriezienu, mocis saslīd, un tālākais jau ir atkarīgs no pieredzes un motocikla, ar kādu jūs dotajā brīdī braucat.

Tātad, lai izvairītos no šādām situācijām, centieties sekot ceļa stāvoklim; varbūt ir vērts atstāt nedaudz lielāku intervālu gan līdz automobilim, kurš stāv brauktuves malā, gan līdz brauktuves malai, lai varētu droši veikt pagriezienus. Tāpat būtu jāatceras, ka, apsteidzot automobiļus vai braucot starp rindām, var nākties straujāk piebremzēt, un šādā situācijā, saslīdot motociklam, jums ir liela iespēja aizķert blakus braucošo auto un beigās novilkt uz mutes.

Ja nav citas manevra iespējas un ir pagriezienā jābrauc pa smiltīm, kas sabērtas uz asfalta, tad motociklistam būtu jāsamazina ātrums līdz vietai, kur sākas smilšainais segums, jāpārslēdz pārnesums un jāpacenšas pagrieziens izbraukt ar vienmērīgu ātrumu.

Vēl viena lieta, ko der atcerēties pavasarī, ir peļķes. Nelielās peļķes vakaros sasalst un, braucot ceļa pagriezienā jūs attopaties, guļot zemē uz asfalta, bet, mēģinot piecelties kājās, jūs otrreiz paslīdat un tikai tad saprotat, ka uz ceļa ir ļoti plāna ledus kārtiņa. Iespējams, labākais risinājums ir pavasarī nebraukt vēlu vakaros un agros rītos, bet ierobežot sevi un izmantot moci tikai pa dienas vidu.

Vēl pilsētā ir sastopamas arī diezgan pamatīga izmēra peļķes. Saprotams, ja jūs esat pārliecināti, ka zem tās ir gluds asfalts, tad pietiks ar ātruma samazināšanu. Ja jūs neesat pārliecināti par to, kas atrodas zem peļķes, tad pareizāk būtu to apbraukt, bet, ja tas nav iespējams, tad samaziniet ātrumu un piecelieties kājās, un brauciet tai cauri, cenšoties braukt ar vienmērīgu ātrumu.

Ja jums ir nepieciešams bremzēt tieši peļķē, tad atcerēsimies, ka pareizākais risinājums būs vienmērīga bremzēšana ar abām bremzēm vienlaicīgi. Ja jūsu mocim ir ABS, tad droši spiežam abas bremzes līdz galam.

Vēl der atcerēties, ka slapjas tramvaja sliedes un bruģis ir ievērojami slidenāki par slapju asfaltu, tāpēc, šķērsojot tās, cenšamies to darīt uzmanīgi un tā, lai mocis atrastos pēc iespējas lielākā (taisnākā) leņķī attiecībā pret tām. Sevišķi to der ievērot, pārkārtojoties pa labi no tramvaja sliedēm. Slapjas un aukstas sliedes ir tikpat slidenas, kā ledus.

Tā kā iekš Latvijas Republikas auto un moto vadīšanas kultūra vēl atrodas izaugsmes posmā, tad būtu ieteicams atcerēties, ka autovadītāji pavasarī vēl nav pieraduši pie močiem, kas mēģina tos apbraukt vai izbraukt pa vidu starp rindām.

Motociklistam savukārt der atcerēties dažas lietas:

  1. apbraucot automobiļus, censties nebraukt auto spoguļa neredzamajā zonā
  2. nebraukt kravas auto labajā pusē, bet, ja citādāk nav iespējams, tad atstājam maksimāli iespējamo intervālu
  3. atcerieties: ja jūs, sēžot uz moča, redzat autovadītāja seju, tad, paskatoties spogulī, viņš arī jūs redzēs
  4. centieties būt redzami citiem satiksmes dalībniekiem
  5. braucot starp automobiļiem, nevajag lidot, pilnīgi pietiks ar ātrumu, kas būs par 10 – 15 km/h lielāks
  6. pa pilsētu, turam pirkstus uz bremžu un sajūga sviras, tas ievērojami samazina bremzēšanas ceļu
  7. izbraucot no garāžas vai stāvvietas, vienmēr paskatieties, vai riepās nav samazinājies spiediens, un, uzsākot braukšanu, dažas reizes laideni piespiežam bremzes, lai pārliecinātos, ka viss ir kārtībā
  8. atceramies izslēgt virzienrādītāju, nevajag maldināt citus par manevriem, ko jūs netaisāties veikt

Lai visiem labi braucās pavasarī, un atcerēsimies, ka lielākā daļa no mums brauc gan ar automobili, gan ar moci.

*****
5

Komentāri

otto @ 15:45 23.04.2010.
es virzienrādītājiem pieliku pīkstuli un tagad vairs negadās aizmirst to izslēgt.

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss