Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

CSDD ieskats par grozījumiem tehniskās apskates likumā

Sarunu veda: Uldis Ķirsis
Datums: 04.04.2007.
Rubrika: Intervijas

Jau no 2007. gada janvāra spēkā ir stājušies grozījumi tehniskās apskates noteikumos. Būtiskākie grozījumi, kas skar motobraucējus, ir divi. Viens no tiem paredz, ka inspektors ir tiesīgs atteikties no kontroles brauciena, sliktu laika apstākļu dēļ, bet otrs – kontroles brauciens jāveic, piedaloties ceļu satiksmē. Lai mazinātu iespējamos konfliktus motobraucēju un CSDD starpā, Motožurnāls mēģina rast kompromisu.

Sarunā piedalās CSDD transportlīdzekļu kontroles un sertifikācijas inspekcijas priekšnieka vietnieks Aldis Adiņš un CSDD transportlīdzekļu kontroles un sertifikācijas inspekcijas inspektors Viesturs Šneiders.

Tehniskās apskates kārtība atkarībā no laika apstākļiem

Viesturs Šneiders, kas pats ir nodarbojies ar tehniskās apskates pieņemšanu motocikliem, stāsta, ka, lai veiktu kvalitatīvu bremžu pārbaudi, virsmai, pa kuru pārvietojas motocikls, ir jābūt sausai, bet ja tā ir slapja vai apledojusi, šo pārbaudi veikt nav iespējams. Līdz ar to, kamēr ikvienā tehniskās apskates punktā nebūs uzstādīts stends, kurā būs iespējams pārbaudīt bremzes, iziet tehnisko skati bez kontroles brauciena nebūs iespējami. Pastāv arī izņēmuma varianti, kad inspektors nejūtas drošs par savām spējām vadīt konkrēto motociklu (ir bijis gadījums, kad motocikls ir aprīkots ar kājas sajūgu), tad šāda lieta tiek izskatīta individuāli.

CSDD pārstāvji ir pārliecināti, ka uz skati ziemā, kad ārā ir sniegs un ledus, nav vērts braukt, jo nav iespējams veikt jau pieminēto bremžu pārbaudi. Lai gan 2007. gada pirmajos mēnešos pāris motocikli ir tikuši tehniskās skatēs, Aldis Adiņs pieļauj, ka tie ir jauni, motosalonos iegādātie spēkrati, kuriem bremžu pārbaude nav nepieciešama. Uz jautājumu: ko darīt, ja ir ieplānots brauciens uz kādu no valstīm, kur motosezona rit visu gadu (arī Latvijas ziemas laikā), CSDD darbinieki pārliecinoši atbild, ka tādi braucieni tiek ieplānoti laicīgi un skati var iziet priekšlaicīgi – rudenī.

Tomēr izņēmuma gadījumos arī ziemā ir iespējams veikt tehnisko apskati, bet tas prasīs mazliet vairāk laika un pacietības, jo ir jāiet cauri birokrātiskajam procesam, un tas viss jāsāk ar iesnieguma rakstīšanu ar lūgumu veikt tehnisko apskati ziemas periodā, norādot šāda nepieciešamības iemeslu.

Gadījumos, ja neesat pārliecināti, vai tehnisko apskati būs iespējams veikt, Viesturs Šneiders pieļauj iespēju zvanīt uz konkrēto tehniskās apskates punktu, kur esat ieplānojis veikt skati, bet, ja ierodoties uz apskati, rodas nesaskaņas ar inspektoru, kas atsakās veikt kontroles braucienu laika apstākļu dēļ, varat droši vērsties pie maiņas vecākā inspektora vai citas augstāk stāvošas amatpersonas, jo lemt par to, vai braucienu veikt vai neveikt, inspektors vienpersoniski nav tiesīgs.

Kontroles brauciens uz koplietošanas ceļiem

Zinot, ka izbraucot uz ceļa, kurā piedalās vairāki satiksmes dalībnieki, drošības līmenis krietni samazinās, nav skaidrs, kāpēc šis brauciens nevar notikt slēgtā teritorijā vai pat speciāli izveidotā angārā, kurā testa braucienu varētu veikt neatkarīgi no laika apstākļiem. Izrādās, skaidrojums ir pavisam vienkāršs – ne visās tehniskās kontroles stacijās ir nepieciešamā platība, kurā varētu uzņemt vajadzīgo ātrumu un veikt bremžu pārbaudi, tāpēc nekas neatliek, kā izbraukt ārpus tehniskās apskates teritorijas un piedalīties ceļu satiksmē.

Izrādās, šīs izmaiņas tehniskās apskates likumā, kas saistītas ar laika apstākļiem un inspektora kontroles brauciena veikšanu, vislielākā mērā ir saistītas ar naudu, jo iegādājoties speciālu stendu motociklu bremžu diagnostikai vai uzbūvējot angāru kontroles brauciena veikšanai, tehniskās apskates izmaksas varētu palielināties. Aldis Adiņš nav pārliecināts, ka tad motociklisti būs ieinteresēti maksāt krietni lielāku naudas summu par tehniskās apskates veikšanu, vienlaicīgi atzīstot, ka motocikls Latvijā ir luksuss prece, un to var atļauties retais. Arī minot faktu, ka maksa par tehniskās apskates veikšanu močiem tika paaugstināta 2006. gadā, bet pirms tam tas tika veikts tikai 1999., liek noprast, ka tuvākajā laikā ne stendus, ne angārus neviens nedomā celt.

Redzot, ka viss atduras pret naudu, rodas jautājums, kāpēc CSDD tehniskās apskates veikšanu nenodod brīvā tirgus uzņēmēju rokās, pašiem veicot vien tehnsikās apskates kontroli, kā tas ir daudzās citās valstīs? Aldis Adiņš un Viesturs Šneiders uzskata, ka tas stipri palielinātu tehniskās apskates izmaksas un šādā veidā valsts pasargā motobraucējus no nesamērīgi lielām tehniskās apskates izmaksām.

Skaņas mēriekārtas

Motožurnāls vēlējās arī noskaidrot, vai veiktie grozījumi varētu mazinās to motobraucēju skaitu, kas dzīvo Rīgā, bet tehnisko skati veic ārpus Rīgas rajona. Izrādās, motociklisti rīkojās tā nevis tādēļ, ka provincēs būtu labāka attieksme pret klientiem, bet gan tāpēc, ka Rīgas tehniskās apskates stacija līdz šim bija vienīgā, kas bija aprīkota ar trokšņu līmeņa mērīšanas iekārtu. Šogad ar tādām būs aprīkotas visas tehniskās stacijas, un braukt uz attālāku tehniskās apskates staciju vairs nebūs jēgas.

Lai gan abi CSDD darbinieki ir informēti, ka izpūtēju var nomainīt ātri un ir pat tādi, kuriem skaļumu var ērti regulēt, tomēr atzīst, ka skaļie braucēji no ielām nepazudīs līdz tam brīdim, kamēr policija arī nebūs aprīkota ar portatīvām mēriekārtām, kas ļaus ikviena motobraucēja spēkratu pārbaudīt uz ielas. Kā piemēru Adiņa kungs min Somiju, kur gadījumos, ja skaņas līmenis pārsniedz atļautos decibelus, policistam ir pienākums šo pārkāpēju sodīt ar motocikla konfiskāciju.

Sarunas laikā mēs ik pa brīdim atgriezāmies pie jautājuma par to, kas ir slikti laika apstākļi, tomēr pie konkrētas atbildes tā arī nenonācām. Tāpēc, ņemot vērā, ka motobraucējs ir tiesīgs pārvietoties ar motociklu visu gadu, neatkarīgi no laika apstākļiem, Motožurnāls uzskata, ka arī tehniskās apskates veikšana CSDD būtu jānodrošina visu gadu kā ikvienam citam transportlīdzeklim.

***
3

Komentāri

Elvis @ 18:29 09.08.2009.
Jo skaļaks izpūtējs, jo labāk. Jo ja tevi neredz, tad tevi dzirdēs, un tas bieži vien var paglābt tavus kaulus. Es tikai nesaprotu kāpēc tie CSDD loharasti to neapjēdz. Tā ir ka domā ar mazo galviņu, nevis lielo.
Cik tad ir uz ielām to moču?
Trīs čoperisti dienā nepalielinās globālo sasilšanu, un diez vai bez tiem 3 čoperistiem Rīgā būs tik kluss, ka atlidos gājputni un vīs ligzdas uz trolejbusa stabiem.

Taadas lietas ir, kad valsti vada ķirurgi.

Intiņš @ 10:20 08.07.2008.
Nu tas saucās Нас ебут, а мы всё крепнем!

<b>nelien</b>nelien @ 15:56 03.09.2007.
mēs te tikai gudri diršam ko un kā vajadzētu, bet kaut taustāmu izdarīt lietas labā varbūt 1 % ir pamēģinājuši

<b>nelien</b>nelien @ 15:55 03.09.2007.
varētu pat rīkot tādu kā akciju "iedod csdd darbiniekam pa purnu".

Rokeris @ 15:48 03.09.2007.
Ar birokr'atiju savadak nevar ka iedot paris reizes purnaa.Un ta ari iesaku izdarit.Vismaz bus kads troksnis,varbut presee,pec 10 reizes kad kads no Csdd dabus pa muti varbut ari pa tv paradis.Ja teiks ka motociklisti ir neaudzinati cukas,bet politikji un tie kas sez augstos kreslos ir daudz dasudz netiraki.Kapec CP soda par to ka parkap atrumu par 15 km stunda(tas ir bistami?? A cik bistami ir tas ka celja segums ir nevis paralels zemei(zemeslodei),bet merams 3dimensijas un nejau tapec ka nomales ir uz leju lai udens notecetu.Kapec tad par to vainigos nesoda.???Tad kad uz tada celja noliec uz deguna un ja nenomirsti tev jaraksta sudziba,prasiba.tiesa un tikai tad varbuuut tu kautko panaksi.Nu un vai tagad negribas iekraut pa purnu?

ziedonis @ 01:30 02.06.2007.
slimie maukas, negrib saprast, ka tieši skaļās trubas bieži vien attur stulbos autovadītājus no nepārdomāta kreisā manevra veikšanas, kad tuvojas mocis

murgs @ 14:26 29.05.2007.
DM, es jau zemak rakstiju- esam beztiesiigi pakalpojuma nemeeji.

Principaa jau ta sanaak, ka musu CSDD atziist, ka ar moci latvijaa un lietus laikaa braukt nevar, bet kam tas interesee? Pareizi, nevienam.
Nav mums arii taadas motociklistu organizacijas, kuras, kaa holandee, panaca to, ka TA mochiem vispar nav un katrs pats atbild par savu braucamo.... Tie pashi bediigi slavenaa MCA biedri, cik redzets saavam aciim, mochus tikai piebrauc pie TA stacijas un TA viniem taapat izsniedz...

DM @ 10:54 23.05.2007.
Kā ir ar TA iziešanu, ja lietus ir beidzis līt, spīd saule, bet asfalts ir slapjš, vai tad viņi arī atrunājas? Ja nē, tad kas traucē bremzes pārbaudīt arī tad ja no gaisa kas krīt. Un vispār, varbūt tad motocikli arī lietus laika nevar piedalīties satiksmē, jo pēc CSDD domām, tad viņi nav vadāmi un apstādināmi utt. :)
Es ar šo problēmu saskāros dzīvē, bija pienacis noteiktais (atkartotās) TA datums, no rīta saulains, pēcpusdienā sataisos braukt uz TA, sāk līt, bet izskatās ka ilgtoši nelīs, tāpēc aizbraucu, izstāvēju rindu kasē, visu samaksāju, iebraucu pie norādītajiem vārtiem, kur man tiek paziņots, ka motocikls netiks pārbaudīts, jo līst.
Protams pēc neilgas skaidrošanās tomēr man izdevās sarunāt un TA tika veikta.
Sanāk tāds kā rekets no CSDD puses,gadījumā ja TA netiek veikta ( CSDD noteikumu par sliktiem laika apstākļiem dēļ)datumā, kas norādīts uzlīmē, esmu spiests pierkt vienas dienas atļauju piedalīties satiksmē, lai legāli saulainā dienā nokļūtu uz TA. Un kur ir teikts, ka nesanāk tā, ka no rīta nopērku to atļauju un kamēr aizbraucu pēc moča, jau atkal sāk līt?

murgs @ 15:54 22.05.2007.
A par mocha sasishanu- viniem ir apdroshinata atbildiiba. Praksee tas nozimee, ka jusu moci sataisiis pa leeto un suudiigi, suudzeeties arii nebus kam, jo ar TA stacijaam neviens lekties negrib. Chomam sasita moci TA stacijaa, apdroshinataji par jaunam detaljam nemaksaaja, atlocija dakshas shtokus... Rezultataa mocis braucams nebija un ipashnieks, sapratis, ka neko nepanaaks, pats visu nopirka un sataisija... Tadaa nu utainaa zemitee dziivojam, skumji.

murgs @ 15:50 22.05.2007.
Resume- motociklists kaa ir, taa arii palika beztiesiigs. Un TA ir tikai nodoklis, jo neko jedziigu tur neparbauda. Un arii nevar, jo motocikli loti atshkiras pec gaitas ipashiibaam.
Tad jau tiesam uz noteiktam dienaam nedeljaa TA vajadzeetu noalgot profesionalus braucejus, kuri paarzina konkretos motociklu tipus.
Kapec? Tapec, ka es vienam no saviem mochiem vairakas reizes izgaju TA ar beigtiem stures kolonkas gultnjiem. Taa bija man pirmais mocis un pecak tik pats sapratu, kas pa lietu, ka reizem mocis slikti uzvedas uz celja... Un to ieverot nevar TA stacijas inspektorinji, kuri braukushi tik cik A kategorijas eksamenaa...

1-10 : 11-20 : 21-30 : 31-38 »

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss