Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Gaisa padeves vārsts jeb "čoks"

Teksts: Jānis Šķesteris
Datums: 31.01.2008.
Rubrika: Remonts

Šis raksts paredzēts visiem tiem, kas mīl braukt ar savu spēkratu un reizēm arī aizdomājas par to, kā tad tas īsti darbojas. Šoreiz nedaudz informācijas par čoku, kā arī pāris noderīgi padomi.

Noskaidrot čoka darbības principus devāmies pie Ulda Rozīša - servisa "Autostallis" galvenā mehāniķa.

Ar manuālo čoku pārsvarā tiek aprīkoti motocikli ar karburatoru, tāpēc raksts būs par tiem. Močiem ar iešprici čoka funkcijas tiek īstenotas automātiski, taču sastopami ir arī izņēmumi.

Pats vārds "čoks" ir aizgūts no krievu valodas. Gudrās mēlēs to sauc par gaisa padeves vārstu.

Čoka darbības princips ir ļoti vienkāršs. Motociklam degvielas padeve tiek regulēta ar adatu. Čoks šajā gadījumā adatu vienkārši pieceļ uz augšu, izmainot degmaisījuma proporcijas, padarot to treknāku. Motorā iekļūst vairāk degvielas, bet mazāk gaisa, kas atvieglo auksta motora iedarbināšanu un uzsildīšanu. Būtu jāpiemetina, ka nekādā gadījumā nav ieteicams braukt ar neuzsildītu moci. Neuzsildītam motociklam tiek palielināta slodze uz gultņiem, cilindriem u.c., jo tie netiek pietiekami labi apeļļoti, kas pastiprina motora dilšanu. Čoka izspiešanas un motora uzsilšanas ilgums lielā mērā ir atkarīgs no laika apstākļiem, taču vidēji tās varētu būt pāris minūtes. Kad motors ir uzsilis, čoks ir jāatgriež savā sākumstāvoklī, jo no izspiesta čoka jēga ir maza – tiek palielināts degvielas patēriņš un motors nespēj attīstīt optimālo jaudu, kā arī treknais degmaisījums saīsina motora kalpošanas mūžu, jo tas noskalo eļļu no cilindra sienām. Tāpēc čoku lietojiet pēc vajadzības, lai motoram būtu vislabākie darba apstākļi. Un ar motociklu brauciet prātīgi.

*****
4.6

Komentāri

brrrr @ 08:47 09.04.2008.
īstenībā man šķiet, ka vārds čoks nu gan nav aizgūts no krievu valodas, bet gan nāk no lielbritānijas, kur motociklu vēsture ir nedaudz dziļāka un kuras valodā - choke - nozīmē aizrīties/rīstīties, kas arī raksturo analogu uzvedību no moča puses

leevers @ 00:51 07.02.2008.
Visinteresantāko efektu var panākt ar atvērtu čoku ievērot, ka dikti tas izpūtējs kūp, un izdomāt notestēt - vai tās atgāzes arī var ar šķiltavu piešķilt...
Skaisti - i trubām sārņus izpucē, i ...

<b>uk</b>uk @ 18:24 01.02.2008.
par sildīšanu esmu kaut ko līdzīgu dzirdējis no pāris cilvēkiem. tajā skaitā runa bija par izplūdes gāzēm, kas pirmajā momentā ir ar visādiem nosēdumiem, bet braucot to var visu labāk dabūt ārā.

Ronis @ 23:35 31.01.2008.
manupraat (uzklausot gudrus cilveekus), moci sildiit NEVAJAG, jo darbojoties tukshgaitaa detaljas pastiprinaati dilst - darbojoties tukshgaitaa (bez slodzes), aparaats uzsilst leenaak.
taapeec pareizi buutu ar "izvilktu" choku iedarbinaat moci un liidzko tiek sasniegti stabili apgrizieni saakt braukt. NESILDOT
un pamazaam iebiidiit choku.
ja esat noleemushi uzreiz "gonkot", tad gan sildiit vajag
BET lielaakais detalju nodilums + degvielas pateerinjsh tieshi ir uzsildot motociklu
bet shaadi riikojoties nevajadzeetu motociklu slogot (dot ruchkaa) - praatiigi, mieriigi, leenaam..
labpraat uzklausiishu Juusu viedokli.
murr

armands @ 20:57 31.01.2008.
Nu vārds nav gan aizgūts no krievu valodas, jo arī angliski "CHOKE" nozīmē to pašu- degmaisijuma bagātināšanu. Pie kam dažādiem aparātiem tas notiek dažādi- dažiem tiek palielināta degv. padeve (pacelta adata), dažiem aizvērts papildus gaisa vārsts lai degviela tiktu sūkta vairāk....:)

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss