Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Nomainīt priekšējai dakšai blīvslēgus – jāmāk!

Teksts, foto: Uldis Ķirsis
Datums: 27.11.2006.
Rubrika: Remonts

Lai arī priekšējās dakšas mehānisms izskatās vienkāršs, tomēr tā ir viena no svarīgākajām motocikla detaļām, tāpēc tā remontam jāpievērš īpaša vērība. Tautā saukti arī par saļņikiem, amortizatoru blīvslēgi ir svarīgs elements, kam vajadzētu pievērst pietiekošu uzmanību, lai braukšana būtu droša un komfortabla.

Vārds blīvslēgs jau pats izsaka tā galveno funkciju, ko šī detaļa veic – blīvi jeb cieši noslēgt amortizatora kustīgo daļu, lai no tās ārā netecētu eļļa. Ja šo pamatfunkciju saļņiks vairs neveic vai veic nekvalitatīvi, tad to pēc iespējas ātrāk vajadzētu novērst, nomainot bojāto detaļu. Pretējā gadījumā šī nepilnība var izraisīt nepatīkamas sekas. Ja vienā no amortizatoriem ir bojāts blīvslēgs, tad tas var ietekmēt stabilitāti uz ceļa, jo vienā posmā eļļa ir vairāk, bet otrā mazāk. Eļļa var sajaukties ar ūdeni, kā rezultātā mainās viskozitāte un dakša var kļūt mīkstāka, tāpēc, ja arī acīm redzami bojājumi nav, bet jūti, ka amortizatori slāpēšanu neveic kā agrāk, tad visticamāk pie vainas blīvslēgi. Šoreiz remonts tiks veikts GS500E teleskopiskajai dakšai. Tā kā šāda tipa dakšas ir lielākajai daļai motociklu, tad turpmākajā tekstā aprakstīto darba gaitu iespējams veikt arī ar tavu darba zirgu.

Veikalā

Ja esi pārliecināts, ka tavam motociklam ir oriģinālā dakša, tad jebkuru detaļu vislabāk iegādāties, veikalā nosaucot savu motocikla marku un izlaišanas gadu. Pārdevējs pēc katalogiem atradīs tieši to, ko tev vajag. Ja neesi pārliecināts, ka tev ir piešķirta pareizā izmēra rezerves daļa, ar bīdmēru vari nomērīt amortizatora nekustīgās caurules diametru un kustīgās caurules iekšējo diametru, lai uzzinātu aptuveno izmēru savam blīvslēgam.

Precīzu izmēru tu iegūt nespēj tāpēc, ka nevari izmērīt saļņika augstumu, neizjaucot dakšu, kā arī izmēri var būt mainīgi. Manam motociklam nemainīgs ir tikai iekšējais diametrs, bet ārējais diametrs un augstums ir mainīgi. Apakšējā daļā ārējais diametrs ir šaurāks. Iekšpusē augstums ir lielāks – ārpusē mazāks. Izmēru norāda milimetros un pieraksts ir šāds 37*49/49,4*8/9,5.

Diagnostika

bojāts blīvslēgs

Lai pārliecinātos vai tavam mocim nav nepieciešams mainīt blīvslēgus, dažkārt pietiek ar acu skatienu, lai pamanītu, ka uz vienas no amortizatora caurulēm ir salipuši stipri vairāk netīrumu, nekā uz otra (1. attēls), izveidojas netīruma gredzeni vai pat, kustinot priekšējo dakšu, spiežas ārā eļļas paliekas. Braucot iespējams izjust to, ka dakša kļūst mīkstāka vai arī ne pie tik agresīvas braukšanas dakšu sit cauri. Visos minētajos gadījumos, visticamāk, vainīgi blīvslēgi un tos ir nepieciešams mainīt.

Pirmie soļi

dakšas izjaukšana

Lai tiktu klāt pie dakšas, jānoskrūvē priekšējais rats, dubļu aizsargs un jāatvieno visas trosītes no dakšas. Kamēr amortizatora caurules vēl stingri turas dakšas tiltiņos, vajag atgriezt vaļā amortizatora iegriežņus (augšējā gala skrūves) (2. attēls), lai pēc tam tos varētu izskrūvēt un uzpildīt amortizatoru ar jaunu eļļu.

Lai notecinātu eļļu, katras kustīgās caurules apakšā ir nostiprināšanas skrūve, ko var atskrūvēt, ieliekot atpakaļ dakšā rata asi, kas neļauj kustīgajām caurulēm griezties. Mēs gan vispirms amortizatorus noskrūvējām, bet pašas nostiprinājuma skrūves atskrūvējām ar spēcīgu sitienu pa atslēgu.

eļļas nomaiņa

Pēc tam amortizatorus var skrūvēt nost, atskrūvējot augšējam un apakšējam tiltiņam pa skrūvei. Noņemot amortizatorus, apakšējā galā atskrūvējam nostiprināšanas skrūvi, kas satur štoka augšdaļu un apakšējo daļu (3. attēls). No šī cauruma arī iztecēs lielākā daļa eļļas. Kad amortizatori ir izņemti, nepieciešams pārbaudīt, vai nav nodiluši slaideri – izstiepjam amortizatoru, galus turam nekustīgi, bet vidējo savienojuma vietu pakustinām pret amortizoatoru perpendikulārā virzienā, ja brīvgaita nav, tad slaiderus var atzīt par labu esam (4. attēls).

pārbaudi slaiderus

Mainīt vai nemainīt?

izņemt sprūdriņķi

Tagad jātiek pie pašiem blīvslēgiem. Pagaidām tie vēl nav redzami. Jāatbrīvojas no dubļu gumijām, kas pie blīvslēgiem neļauj nokļūt lielākiem netīrumiem. To var izdarīt ar kādu platāku skrūvgriezi vai pat roku spēcīgais satvēriens var nākt palīgā. Pēc tam jāizņem sprūdriņķis, kas neļauj maināmajai detaļai staigāt. Sprūdriņķis turas amortizatora kustīgās caurules gropītē, to mēs varam izknibināt ar mazāku skrūvgriezi (5. attēls). Kad sprūdriņķis rokās, varam atdalīt amortizatora kustīgo cauruli no nekustīgās; tam nepieciešama mazliek asāka kustība, un katrā rokā ir pa dzelzim.

iesmērēt blīvslēgu

Aiz blīvslēga paslēpies gredzens; raujot ārā caurules, jāuzmanās, lai tas neaizlido nezināmā virzienā. Veco blīvslēgu viegli novelkam nost, bet jauno blīvslēgu, pirms bāzt virsū, nosmērējam ar speciālu smēri (attēlā), kas atrodama jauno detaļu iepakojumā un pēc formas atgādina sauso zupu garšvielas, bet mutē to bāzt nevajag. Kārtīgs meistars, pirms visu likt kopā, visas detaļas rūpīgi nomazgā un notīra ar lupatu, lai viss spīdētu.

Kustīgo cauruli tagad var pārbaudīt, vai tā nav bojāta. Ja, skatoties pret gaismu, uz šīs trubas ir redzams kāds izcilnis vai grope, tad blīvslēga maiņa būs veltīga.

atsperītes saīsināšana

Kad blīvslēgs ir novirpināts no trubas, arī to mēs varam pārbaudīt, jo, ja uz gumijas detaļas nav fizisku defektu, tad iespējams iztikt nevis ar blīvslēgu maiņu, bet savilkt atsperītes, tās padarot īsākas (attēlā). Tādā veidā jaunie blīvslēgi tiek noglabāti citai reizei.

Uzliekot jauno vai salaboto detaļu uz kustīgās caurules jau tagad var pārbaudīt vai rezultāts būs pozitīvs: uz sausas caurules uzvērpj blīvslēgu, kuram virspusē uzlej eļļu. Pēc tam blīvslēgu paslidinot uz augšu un leju var redzēt, vai eļļa paliek uz caurules vai nē. Ja eļļa tomēr paliek, tad amortizatoru likt kopā nav jēgas.

Konstruktors

truliem priekšmetiem - nē

Ja neesi apžilbis no spožajām detaļām, tad lēnām var visu likt atpakaļ. Vispirms nekustīgo cauruli kustīgajā. Tad ievietojam gredzenu. Lai varētu ievietot arī blīvslēgu, gredzens mazliet jāpadzen dziļāk. To iespējams izdarīt ar trubu, ko uzmauc virsū uz caurules un ar koka āmuru pasit gredzenu dziļāk. Koka āmurs gan nebija pa rokai, bet mēs to aizvietojām ar koka kluci (8. attēls). Noteikti to nedrīkst darīt ar truliem priekšmetiem, jo tā var sabojāt nekustīgo cauruli un ar saļņiku maiņu vairs neiztikt, būs jāmaina arī pati caurule vai pat jāiegādājas jauni amortizatori!

Tāpat kā ar gredzenu, tā arī ar blīvslēgu vajag rīkoties. Ar trubiņu un koka āmuru padzenam dziļāk, līdz ir saskatāma grope, kur jāievieto sprūdriņķis. Pēc sprūdriņķa atliek dubļu gumija un ieskrūvēt atpakaļ apakšējo nostiprināšanas skrūvi. Amortizators vizuāli izskatās gluži kā jauns, bet līdz pilnībai pietrūkst jauna eļļa.

Eļļa

Eļļai amortizatorā ir svarīga funkcija, tāpēc to noteikti vajag liet jaunu, nevis atliet atpakaļ veco. Te es iegādāju litru Motul eļļu dakšām. Noteikti nedrīkst liet iekšā eļļu, kas nav domāta amortizatoriem, jo iespējams, ka cita eļļa kaitēs taviem blīvslēgiem un tie drīz vien atkal būs jāmaina. Eļļas ir pieejamas ar dažādu viskozitāti, kas maina dakšas cietību – jo mazāka viskozitāte, jo cietāka dakša. Es ielēju eļļu ar 10W viskozitāti, ko var pieskaitīt pie vidējas cietības.

Maniem amortizatoriem nepieciešams 377 g eļļas katram, ko var noteikt pēc speciāliem katalogiem. Ir pat dakšas, kur katrā no amortizatoriem ir dažāds eļļas daudzums. Jo ātrāks mocis, jo vairāk jāorientējas pēc šī kataloga.

eļļas līmenis amortizatorā

Sākumā atspriegoto augšējo iegriezni (2. attēls) un izņemot trubiņu, kas saspiež atsperi, amortizatoru var viegli iespiest gala stāvoklī (9. attēls). Šajā stāvoklī arī jāveic eļļas pildīšana.

Ja nav pieejams katalogs, pēc kā nosaka cik daudz eļļu nepieciešams pildīt, tad tilpumu mēra līdz atsperei vai apmēram 8 cm no augšas. Atkarībā no eļļas daudzuma ir atkarīga amortizatora slāpēšanas (cietāk iespiežās un gausāk atgriežas sākuma stāvoklī) funkcija, tāpēc ar tilpumu minimālās devās var variēt pēc vēlmēm, bet, ja vēlmju nav, tad vajadzētu pieturēties pie 8 cm. Galvenais, lai abos amortizatoros būtu vienāds eļļas līmenis!

salikšana

Atliek tikai ielikt atpakaļ trubiņu, uzlikt šaibu un ieskrūvēt atpakaļ iegriezni, kuru apsmērē ar solidolu. Šeit nepieciešama maza veiklība, jo iegrieznis ir nevis jāspiež uz nekustīgo caurlui, bet caurule jāvelk virsū iegrieznim, lai amortizators netiktu saspiests un iegriezni būtu vieglāk ieskrūvēt (10. attēls).

Kad abi amortizatori ir tikuši pie jauniem blīvslēgiem, tos var skrūvēt atpakaļ dakšas tiltiņos. Jāpievieno atpakaļ dubļu sargs, rats un visas trosītes. Jānovērtē darbs un sev jāuzsit pa plecu. Labs darbiņš, kas padarīts!

****
4

Komentāri

ginc @ 17:43 08.03.2009.
Arī Suzuki Bandit blīvslēgu nomaiņa nesanāks, ja nav speciāls instruments ar kuru štokam no iekšpuses jāpietur, lai atskrūvētu nostiprinošo skrūvi.

vichone @ 17:53 22.03.2008.
Par saljnjiku biezhu dilshanu piekriitu Viktoram. Shtoki nodilushi un eed saljnjikus.

vichone @ 17:52 22.03.2008.
Ugi, zinu. Vareetu buut ka ar neitraalaa signaallampinju vareetu buut saistiits. Visdriizaak izskataas ka vadi nav savienoti pareizi. Ja aarzemju mocis,tad visdriizaak vai nu neesi paceelis sliipo peku,vai arii sleedziits sliipajai pekai beigts(vai arii vados kaut kur sliipajai pekai probleema)

vichone @ 17:48 22.03.2008.
daklenmoto - izham vispaar ir savaadaaka sisteema iznjemot modeljus ar hidrauliskajaam diska bremzeem).Izham nekaada skruuve apaksaa valjaa nav jaaskruuvee,bet noskruuveejas augspusee glaaze ar visiem saljnjikiem:)

vichone @ 17:45 22.03.2008.
Es veel gribeeju pajautaat autoram,vai vinjsh zin,ka dazhiem mochiem eksistee taada lieta,kaa tas,ka skruuveejot aaraa nostiprinaahsanas skruuvi,visa taa serde,kas ir iekshaa, saak griezties liidzi,arii kad shtoks ir iestiprinaats tiltinjos. Ar taadu probleemu saskaaros gan Yamaha gan Kawasaki mochiem,beigaas nospljaavos un aizvedu uz KSM servisu lai nomaina. Vinji gan peec tam teica,ka tur esot kaut kaada uzparikte,kas pietur to serdeni vai to cilindru,kaa vinju tur sauc,tad var izskruuveet to skruuvi.Kaadi komentaari?

Viktors @ 17:40 22.03.2008.
ausis, saac domaat par shtoka nomainju,nevar saljnjiki tik aatri teceet,tokai tad ja shtoks to sabeidz!!!

daklenmoto @ 21:17 24.02.2008.
nu izzam,drossi varu teikt,naw tur sarezzggitii,,

DM @ 09:43 24.08.2007.
Kā ar slēdzi pie sānu balsta, ja kājiņa augšā arī slāpst, kad ieliek ātrumā?

<b>nelien</b>nelien @ 09:22 24.08.2007.
sajūgu mēģināji spiest?

Ugis @ 01:31 24.08.2007.
Newiens nezina,kapec mocis slapst,kad ieliec atruma.

1-10 : 11-20 »

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss