Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Čoperi un raganas

Teksts, foto: Rafaels
Datums: 01.06.2006.
Rubrika: Notikumi

Zinātāji gan iebildīs, ka tas nav gluži precīzi un ka čoperi ir tikai daļa no plašās motociklu tipu grupas (bobbers, lowriders, dragstars, custom type bikes, cruisers u.tt.). Pats nosaukums cēlies no pagājušā gadsimta vidus, kad pēc 2. Pasaules kara ASV izveidojās motobraucēju kustība, kas uzskatīja, ka viss, izņemot rāmi, motoru un riteņus, motociklā ir lieks. Par pamatu tika ņemta Amerikā vai Eiropā ražota tehnika, kas bez žēlastības tika attīrīta no dažādiem aptecētājiem, dubļu sargiem, pagriezienu rādītājiem. Tā radās čoperi, no angļu chopped vai chopped off, jeb atskaldītais. Tipisks tālaika čoperis sastāv no dzinēja rāmī, augstu paceltiem stūres ragiem, lāsveida bezīna tvertnes, stipri pagarinātu (custom) priekšējo dakšu, ar ļoti maziem vai vispār bez dubļu sargiem, taisnām trubām izpūtēju vietās un nelielu, skopi polsterētu ādas sēdeklīti. Tādu mēs to varam aplūkot nu jau par kulta filmu kļuvušajā 1956. gada Easyriders.

čoperi un raganas

Mūsdienu čoperistam atskaldīšana pārsvarā aprobežojas ar izpūtēju izravēšanu. Tālākās darbības ir pilnīgā pretstatā chopped off principiem – sērijveida mocītis tiek apkarināts ar visiem iespējamiem un neiespējamiem tūninga elementiem: atzveltnēm, somām, papildus gaismām... Šodien ar īstu čoperu izgatavošanu pārsvarā nodarbojas speciālas tūninga kompānijas vai fanātiski entuziasti. Katrs izgatavotais čoperis ir unikāls un vienreizējs, un nav no svara, vai tas ir sweden chopper, Urāla vai Dņepra opozīts, Orange County motorcycle vai kāds cits – tā autoram tas ir sapņa apliecinājums, gabaliņš no viņa paša, viņa prasmes un izpratnes.

No sērijveidā ražotajiem motocikliem čopera principiem vistuvākais, lai cik dīvaini arī tas nebūtu, ir nevis amerikāņu Harley Davidson, bet gan viens no tā saucamajiem HD plaģiātiem – japāņu Yamaha XV Virago jeb ragana (latīņu val.). Riktīgi atskaldīts čoperītis ar zemu izvietotu vadītāja sēdekli un V2 veida gaisa dzeses dzinēju, izteikti palielinātu priekšējās dakšas leņķi ar augstu paceltu stūri, pieticīga izmēra benzīna tvertni un dubļu sargiem. Priekšējais ritenis izteikti šaurāks un lielāka diametra par aizmugurējo. Tam ir kardāna piedziņa, 4 un 5 pakāpju pārnesumkārba atkarībā no modeļa un izlaiduma gada. Motocikls tika ražots no 1983. līdz 1996. gadam, kad to nomainīja Dragstar tipa modeļi. Virago jeb tautā sauktām viragām ir vesela virkne dažādu kubatūru dzinēji, kas nosaka arī pašu aparātu svaru un izmērus. Populārākās raganas ir ar 535, 750 un 1100 cm3 motoriem (ražotas no 1987. līdz 1995.gadam). Visas trīs man savulaik ir bijušas, tātad arī attiecīgi notestētas. Tās ir pietiekami ērtas, viegli vadāmas lēdijas ar praktiski nenokaujamu sirsniņu. Kardāna pievads arī ir gandrīz mūžīgs, vadītājam nav jāuztraucas par ķēdes maiņām un eļļošanām katrā trešajā uzpildes stacijā. Uzrāviens nebūt nav čoperisks (4 – 9 s līdz 100 km/h), var ielikt pat dažam labam baikam, tāpat arī maksimālais ātrums ir pilnīgi pietiekošs (līdz pat 200 km/h – XV 1100). Komfortablais kruīza ātrums – ap 100 – 120 km/h. Motora skaņa oriģinālā gan atgādina paēduša kaķēna murrāšanu (īstam čoperim taču jāliek tantiņām ķert pie sirds un auto signalizācijām nostrādāt vismaz kvartāla radiusā), ko gan var atrisināt, uzliekot tūninga trubas vai lēti un vienkārši pasakot ardievas TA iziešanai un izurbjot oriģinālās. Lielākā daļa raganiņu gan savu jaunavību zaudējušas jau sen. Otrs jau veikts pilnveidojums ar neatgriezeniski pazaudētām oriģinālajām detaļām ir pagarinātie kāpšļi, kas varbūt arī labāk izskatās, tomēr būtiski apgrūtina vadāmību. Ir dažas slimības (pie kam, raksturīgas visiem modeļiem!), kas atklājas pie krietnāka vecuma un kilometrāžas. Vissmagākā laikam ir startera iziešana no ierindas. Tāpēc, iegādājoties palietotu raganiņu, jāpievērš uzmanība tam, vai, pirms piestartējas, starteris vairākas reizes negriež pa tukšo. Nav nekas briesmīgs, bet dažu nepatīkamu mirkli sagādāt var. Skarbi ekspluatētiem eksemplāriem ar lielu noskrējienu var būt jūtams kardāna brīvgājiens, palielināta apetīte uz eļļu un problēmas elektroaprīkojumā. Noteikti jāvelta uzmanība riepām, kas bieži nav mainītas kopš raganas dzimšanas. Protektora dziļums var būt arī apmierinošs, taču gumija jau var būt pārvērtusies sasprēgājušā akmenī, kam saķere ar ceļa segumu kļuvusi minimāla. Bet ar to jokot nevar!

Jebkurš no Virago modeļiem ir lielisks pirmais motocikls iesācējam. To var iegādāties par pieņemamu cenu – ap 1500 līdz 3500 eiro par 535 cm3, 2000 līdz 5000 eiro par 750 cm3 un 1100 cm3 Yamaha XV Virago atkarībā no vecuma, noskrējiena un aprīkojuma. Pateicoties ļoti zemajam smaguma centram un vadītāja novietojumam, tas viegli noturams un vadāms. Pieminēšanas vērti ir samērā nelieli remonta izdevumi (nebūsim naivi – no piezemēšanās diemžēl sākumā neizsprukt). Modelis, protams, atkarīgs no iesācēja svara un ambīcijām. XV 535 ideāli piemērots sievietēm un vidēja auguma vīriešiem ar nelielu svaru. Labi barotam puisietim ap 100 kg un vairāk piemērotāki būs abi lielākie Yamaha XV 750 un XV 1100 motocikli.

Iesācējam jāielāgo vēl dažas lietas! Lai cik mīlīgs arī nebūtu nosaukums, lai kā pats mocītis tā vadītājam neatgādinātu spēļlietiņu, tas ir īsts, liels un pilntiesīgs motocikls, un paviršu attieksmi var nepiedot. Ar saviem 44 Zs un 200 kg svara pat 535 cm3 raganiņa var parādīt savu raksturiņu... Un vēl! Raganiņas ir jāmīl. Pie savlaicīgas apkopes, eļļas maiņas un visādi citādi saudzīgas apiešanās to noskrējiens un gadu skaits ir mazsvarīgs. Sieviete ir tik veca, cik izskatās.

*****
5

Komentāri

<b>otto</b>otto @ 10:23 31.10.2007.
vispār jau Easy Rider ir 1969.gada filma.

Un Virāgai (lielajai) būtu pieminama ne visai patīkama kruīza gaita uz šosejas. Mocis tomēr ir "jātur" uz ceļa, nevar galīgi atslābt kā uz kruīzera

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss