Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Kad apnīk mīt pedāļus – Suzuki GS500E

Teksts: Uldis Ķirsis
Foto: Skrapcis
Datums: 01.06.2006.
Rubrika: Moči

Mans mocis ir 1999. gada Suzuki GS500E. Tas ir mans pirmais nopietnais motocikls, ja neskaita Padomju Savienībā ražotos močus un mopēdus, kuri tomēr vairāk tika remontēti nekā lietoti. Pastāstīšu, kāpēc mana izvēle krita tieši uz GS modeli, jo izvēle bija ļoti liela, bet mana pārliecība – ne visai.

Suzuki GS500E

Soli pa solim

Sākumā es biju iedomājies sevi sēžam uz kāda hibrīda ar garu dakšu un aizmugurējo ratu, kas divas reizes platāks par žiguļa riepu, bet tā kā es nedzīvoju garāžā, tad šī ideja bija jāiznīcina jau pašā saknē. Pēc tam bija jāizvēlas kaut kas starp klasiku un enduro, jo, dzīvojot netālu no motokrosa trases, savu vietu manā sirdī bija iekarojuši krosa un bezceļu moči. Tomēr arī šo ideju lēnām nācās atmest, jo pārsvarā pārvietojos pa asfaltētu segumu, tāpēc izvēle krita uz vienkāršu ielinieku.

Nākošais solis – noskaidrot kādas firmas un kādas markas modeli vislabāk būtu iegūt savā īpašumā. Tas bija viens no grūtākajiem lēmumiem, jo tehniskie parametri man neko daudz tajā brīdi neizteica. Vienu brīdi pavīdēja arī doma par mocīti ar 125 cm3 motoru, lai varētu iztikt ar B kategoriju, bet tas nelikās nopietni, tāpēc paralēli moča meklējumiem tika kārtotas arī A kategorijas tiesības. Mācības notika ar Kawasaki ER5, šim mocim gan man likās viens būtisks mīnuss, proti – es mazliet, bet neatlaidīgi visu laiku slīdēju uz bākas, tāpēc braukšanu par ļoti ērtu nevarēju nosaukt. Turpināju meklējumus, un tika izķemmēti pāris sludinājumu serveri. Acīs iekrita divi modeļi, kas man vizuāli likās simpātiski, bet savā starpā tos nav iespējams salīdzināt, jo viens no tiem bija Suzuki GS500, bet otrs – Yamaha V-Max.

Izvēle

No V-Max arī nācās ātri vien atteikties, jo tādus, kuriem motora tilpums mazāks par 1200 cm3, nemaz neražo. Ja runājam par pirmo moci, tad šāda izvēle varētu būt letāla, jo papildus savam lieliskajam izskatam, tas ir arī smags un jaudīgs. Līdz ar to no visa lielā klāsta bija atsijāti visi varianti, līdz bija palicis tikai viens konkrēts modelis. Bet ar to viss vēl nebeidzās, jo, neskatoties uz to, ka modelis ir zināms, tomēr pastāv vizuālas atšķirības. Visus piedāvājumus ar plastmasām un baltiem diskiem es ignorēju. Plastmasas pirmajam mocim likās liekas. Kritiena gadījumā būtu jālāpa ne tikai sevi, bet arī plastmasas. Balti diski likās nepraktiski, jo, eļļojot ķēdi, sava deva tiek arī uz diska, izveidojas laba vieta, kur pielipt netīrumiem.

Kad modelis bija izvēlēts, atlika tikai tāds sīkums kā izmēģināšana. Pēc brauciena likās, ka tas ir tieši tas, ko es meklēju. Moča īpašniekam gan tiek rādīta vienaldzīga un domīga seja, bet iekšā viss kūsāja un es zināju, ka esmu jau izbraucis ar savu nākamo moci.

Bija pagājis kāds laiciņš, tiesības gan vēl nebiju nolicis, bet jau agri no rīta stāvēju pie Cēsu CSDD un klausījos sava moča rūkoņā, bet cik tad ilgi var klausīties? Jābrauc!

Kāpēc tieši GS? (plusi mīnusi)

Tagad uz to visu skatoties no malas un salīdzinot iepriekšējā saimnieka teikto, jāpiekrīt, ka šis ir labs pirkums. Neko labāku priekš pirmā moča es nemaz nevaru iedomāties. Kāpēc? Ja ūdens temperatūru salīdzina ar pienu, tad moci ērtuma ziņā gribas salīdzināt ar dīvānu. Nav gan nekāds ādas dīvāns un arī ginekologa krēsls nav, bet labam ofisa krēslam droši var pielīdzināt. Nobraucot savus 500 km un nokāpjot, neesmu izjutis neko tādu, lai vainotu moci un negribētu pēc tam sēsties atkal virsū.

Braucot divatā, neērti kļūst, ja aizmugurē sēdošais sāk slīdēt virsū vai arī, ja pasažieris ir mazliet īsāks un vēlas redzēt, kas notiek uz ceļa. Labi jūtams, ja pasažieris ir apsēdies mazliet sāņus. Nav tik ērti arī tad, ja aizmugurē sēdošais ir ļoti smags. Ir bijuši gadījumi, kad aizmugurē sēdošais ir aizmidzis, un tas varētu liecināt, ka pašam pasažierim nemaz nav tik neērti, kā man varētu likties.

Motocikla svars ir tas, ko īpaši vajadzētu ņemt vērā. Ja neesi kultūrists, tad, lai pieceltu smagu moci, palīgā jāsauc kāds no malas, citādi bruka garantēta. Piecelt GS500 ir kā grāmatai lapu pāršķirt, jo tā svars ir tikai 170 kg. Man kā pasīvam sportistam šāds cipars nav mazs, tomēr galvenais ir prasme pareizi piecelt moci.

Nav noslēpums, ka GS500 modeļi nav pārāk dārgi, arī apkope ir krietni lētāka nekā citiem modeļiem, iespējams tāpēc, ka tieši ar šīs markas motocikliem pa Rīgas ielām vizinās arī ceļu policisti. Vai arī otrādāk – viņi vizinās tāpēc, ka tas sanāk lētāk nekā tad, ja tā būtu Yamaha R1.

Jauda un ātrums iesācējam ir pietiekams. Gan ratā paraušanai, gan arī tam, lai ārpus apdzīvotas vietas paliktu bez tiesībām. Tomēr jāsaka, ka 200 km/h robežu pārsniegt izdosies tikai tam, kas brauc pa stāvu nogāzi vai arī ir nodarbojies ar motora forsāžu.

Vislabākais iesācējam

Pateicoties vienkāršībai un ekonomijai, Suzuki GS500 ir labs ne tikai pieredzējušam motobraucējam, bet arī jaunam entuziastam, kas vēl tikai šķirsta motožurnālus un domā par tādu kļūt. Taču, ja potenciālajam motobraucējam pirms tam vispār nav bijis nekādas pieredzes ar močiem vai vismaz skūteriem, tad jāizvēlas GS400 vai vēl mazākas kubatūras braucamrīks, jo, mācoties braukt ar ļoti jaudīgu aparātu, visticamāk, braukt neiemācīsies, bet drīzāk sagādāsi rūpes saviem tuvajiem. Izvēle – katra paša rokās!

Tehniskie rādītāji

Garums 2 075 mm
Platums 745 mm
Augstums 1 045 mm
Sēdekļa augstums 790 mm
Garenbāze 1 410 mm
Klīrenss 155 mm
Pašmasa 169 kg
Motors 2 cilindri rindā, DOHC, 4 vārstu
Motora tilpums 487 cm3
Motora jauda 47 zs (34,3 kW)/ 9.200 apgr/min, 40 Nm/ 7.400 apgr/min
Starteris elektriskais
Pārnesumi 6
Dzesēšanas sistēma gaiss
Bākas tilpums 17 l (ieskaitot rezervi)
Bākas rezerve 3.5 l
Motoreļļas daudzums 2900ml
****
3.2

Komentāri

djosaka @ 10:53 07.08.2008.
gs 500 tag ir mans pirmais mociitis - kaa iesaacejam ideaals.manevree labi, paatrinaajums taa neko, un par tiem 170 ir bullshit - atstiepu 190 jau pirmajaa dienaa;)

raimis @ 14:08 01.07.2008.
interesanti - motocikla nopietnumu vērtē pēc tā cik ātri ar to var nos......?
Normālai braukšanai pilnīgi pietiek - ja gribi blatot un visus "izeest" pērc r6

mumija @ 22:21 28.04.2008.
man ir Honda VTZ 250 un ar savu hondu es tādu suzuku lieku ārā, tā ka es uzskatu, ka šis ir nenopietns mocis

ugis263@inbox.lv @ 00:28 11.11.2007.
man tagad ir tads mocis,jaudas zina pietiek,rata parauj ari ar otro

Linis @ 02:22 09.07.2007.
es pārvietojos ar ER5... viens brauvot nekad neesmu izjutis slīdēšanu pa benķi, bet braucot 2vatā gan nācies riekstus saspiest dēļ tā, ka aizmugurējais neturās pie roktura... pasažierum ER5 noteikti nav ērti, jo jāturās pie spoilerīša, kas ir tieši aiz muguras. Nopirku ER5 dēļ cenas, bet GS man nepārāk parika dēļ gaisa dzeses... toties bāka GS ir par 4l lielāka.

<b>nelien</b>nelien @ 10:22 23.05.2007.
tad jājautā, kur ir iegādājams labs bencīns?

<b>uk</b>uk @ 09:57 23.05.2007.
bija atkariigs arii no benziina. ar labu benziinu vareeja arii virs 170 dabuut. man kaut kaa nepatika statoil degviela, tad motors straadaaja nevienmeeriigi.

Andža @ 09:30 23.05.2007.
Redz,lielākai GS daļai ir jaudas ierobežotāji karburātoros,un nav info,kā tos izvākt,jo tur ir jāveic vairākas darbības.Jāmaina dīzes u.t.t.Varbūt tādēļ GS skaitās Latvijā švaks mocis.Ja izvāc ierobežotājus,tad 46Zs un 170km/h.

murgs @ 16:07 22.05.2007.
kursos ar shito pabraucu... Nu erts man vinsh pec enduro nelikaas... Bet katram jau savi izmeri, iespejams, ka kadam vinsh der.:)

Tacu stabils gan vinsh ir kaa gludeklis- ar abam shluucosham riepaam nav problemu savaldiit. :)

<b>mmiesnieks</b>mmiesnieks @ 14:10 22.05.2007.
Nu vēl vairāk stūri sagrozīt tikai endūro vai krosiniekam var! man ir līdzīga tipa mocis un uz šauras ielas apgriezties nav problēma, kamēr draudziņu šosejnieki ar diviem piegājieniem jāgriež.

1-10 : 11-13 »

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss