Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Glens Kērtiss – cilvēks, kuram bija par maz zirgspēku

Teksts: Edijs
Datums: 12.07.2007.
Rubrika: Notikumi

Jau agrā jaunībā Glens Kērtiss (Glen Curtiss) aizrāvās ar velosipēdiem. Kad viņš paaugās, apvienoja hobiju ar darbu un atvēra veikalu Ņujorkā, kur pārdeva citu ražotus velosipēdus.

Glen Curtiss

Daudziem modeļiem, kas bija pārdošanā viņa veikalā, tika veikti uzlabojumi, jo Glens uzskatīja, ka tehniskā ziņā tie atpaliek no viņa paša būvētajiem modeļiem, kuriem bija daudz uzlabojumu, salīdzinot ar bāzes modeļiem.

Kad pārdošanā parādījās pirmie ar viencilindra motoru aprīkotie velosipēdi, ko mēs tagad sauktu par mopēdiem, Glens pameta velosipēdu pasauli un nodevās motocikliem. Jau pēc gada viņš radīja pirmo paša būvētu viencilindra motora motociklu, kas tika dzesēts ar gaisu.

Jau 1907. gadā tika uzbūvēts Kērtisa ātrgaitas motocikls ar V8 (!) dzinēju, kas tika dzesēts ar gaisa palīdzību. Tā laika tehnikas brīnums ražoja apmēram 40 zirgspēkus, kas ir smieklīgi maz pēc mūsdienu mērauklas, taču ir jāatceras, ka runājam par pirmsforda ēru, kad mašīnas tā īsti vēl nebija izgudrotas. Kopumā ņemot, jaudas un svara attiecība nebija nemaz tik slikta - motocikls svēra nepilnus 125 kg, kas ir nedaudz zem vidējā mūsdienu motocikla svara. Šajā pašā gadā Glens uzstādīja pasaules ātruma rekordu, 218 kilometrus stundā. Jāpiezīmē, ka vienā no braucieniem, traucoties ar 150 km/h ātrumu, viens no savienojumiem neizturēja slodzi, un rāmis tika deformēts, tomēr tas neapstādināja iekarsušo braucēju, un jau pēc pāris braucieniem tika sasniegts pasaules rekords. Vēl jāpiezīmē, ka tā laika rekordi netika iedalīti automobiļu un motociklu kategorijās, tāpēc Glenu var uzskatīt par visātrāko cilvēku pasaulē līdz pat 1918. gadam, kad viņu apsteidza automobiļa vadītājs, un tikai 1930. gadā – motocikla.

Vēlākajos gados Glens Kērtiss palīdzēja tā laika slavenajiem lidaparātu pionieriem brāļiem Wright uzbūvēt lidaparātus, kas vēlāk savukārt tika izmantoti pirmajā pasaules karā. Kērtisa motori bija pievilcīgi aviatoriem to salīdzinoši mazo izmēru un masas dēļ. Tie būtiski iespaidoja lidaparātu attīstību vēlākajos gados.

Apskatiet foto un izlemiet paši - vai jūs sēstos virsū V8 motoram uz velosipēda rāmja, kas pārvietojas ar ātrumu 200km/h? Nedomāju vis. Bet ja ir vēlēšanās, tad V8 var sekmīgi pārstādīt no dažiem krievu kravas automobiļiem par pliku velti. Piemēri ir redzēti.

Veiksmi!

****
3.2

Komentāri

<b>nelien</b>nelien @ 12:20 12.07.2007.
1918. gadā 218 km/h - baigais vecis tas Glens Kērtiss.

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss