Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli
un "visiem pautiem"

Saruna: Uldis Ķirsis
Datums: 21.01.2008.
Rubrika: Intervijas

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš, kurš motosportā jau ir 32 gadus, bet 2007. gada decembrī sasniedza kulmināciju savā karjerā un ar domubiedriem nodibināja Latvijas alternatīvo Motosporta Asociāciju (LAMA), kas jau pa šo laiku ir paspējusi iegūt sabiedriskā labuma statusu.

Ainārs Vilciņš

Kāpēc nodibinājāt LAMA?

Jo pie mums tautas sports sāk izčabēt.

To nevar salīdzināt ar IMBAs (Internationaler Motorsport Bund f?r Amateure) čempionātu, kur dalībnieku skaits 800 reizes (!) pārsniedz FIM braucējus. Dienā uz starta stājas no 300 līdz 500 sportistu.

Ar ko atšķiras LAMA no LaMSF!

Pirmkārt, sports - tā ir disciplīna! Tā anarhija, kas notiek federācijā, pie mums netiek pieļauta. Mums katrās sacensībās cilvēki atnāk, smuki nostājas rindā un smuki sasveicinās... Bet tu aizej apskaties, kas notiek federācijā! Sanāk visi vienā barā, viens cilvēks sāk runāt, bet citi pieci viņu sāk močīt. Ja organizators nespēj noorganizēt disciplīnu, tas nozīmē, ka pats pie tā ir vainīgs.

Agrāk, krievu laikos, sportists, kas novilka līniju, kur sastāties pārējiem dalībniekiem, atpakaļ nāca strojevim šagom (ierindas solī) un organizatoram godu atdeva... Protams, nevajag aiziet līdz tādām galējībām, bet ir normāli cienīt gan organizatorus, gan trases saimniekus, un arī sponsorus vajadzētu. Tas ir pats sākums.

Kā jauniešiem uzsākt savas sportistu gaitas?

Jāsāk ar tehniku, kas ir nobraukta. To vajag "pacelt augšā". Nopērc pēdējo mēslu, bet sataisi un sāc braukt ar tādu... Mūsdienās gan notiek pavisam citādāk – man vajag jaunu. Es nesaprotu tos cilvēkus, kas ņem kredītu, lai nopirktu jaunu motociklu. Tas kredīts taču ir arī jāatdod. Kas notiks, ja jūs kaut ko salauzīsiet? Ne tev būs motocikls, ne tev būs dzīvoklis, kuru būsi ieķīlājis.

Tāpēc es vienmēr saku: "Veči, darbojieties ar tādu tehniku, kādu jūs varat pavilkt!"

Es savā mūžā nevienu kredītu neesmu ņēmis. Ja es pasaku, ka nevaru, tad nevaru. Es neblefoju.

Ko darīt tiem jauniešiem, kam motosports ir tuva nodarbe, bet neļauj finansiālais stāvoklis?

Tas nozīmē, ka vecāki pa maz pievērš bērniem uzmanību. Viņi nozog uzmanību, sev neko neliedzot, bet bērniem liedzot. Es, piemēram, kad dēls Toms piedalījās federācijas sacensībās, katru gadu ieguldīju tādus līdzekļus, pa kuriem varētu nopirkt mazās klases Mersīti. Katru gadu!

Ainārs Vilciņš

Kāpēc visi bēg no federācijas un iet uz amatieriem?

Tur pirmais piecinieks ir ļoti stiprs. Tur fāterīši ir tādi paši fanāti kā es. Ja tu tur esi, tad tev jābūt pašam labākajam. Riepas uz katru braucienu jaunas, virzulīši pēc trim, četrām gonkām jāmaina. Cilvēks, kas atnāk no malas, ar tādiem nav spējīgs cīnīties.

Kāpēc viņam braukt sacensībās, kur viņu pa trīs apļiem apdzen? Labāk viņš nāk pie mums, kur tas bars ir liels un kur līmenis ir līdzīgs. Paskaties, kā viņi mačojas!

LAMA ir amatieru vai tomēr alternatīvā motosporta asociācija?

Šādu jautājumu mums uzdeva arī ministrijā, kad piešķīra sabiedriskā labuma statusu. LAMA ir alternatīvā motosporta federācija, jo amatieru asociācija izklausās sekli. Ja mēs kā amatieru asociācija gribētu kaut ko lielāku noorganizēt, tad neko nopietnu nevarētu piesaistīt. Līdz ko mēs esam alternatīva asociācija, mēs varam piesaistīt gan vairāk ļaužu, gan arī valsts naudu.

Runājot ar Edgaru Šnepu (Izglītības un zinātnes ministrijas valsts sekretāra vietnieks sporta jautājumos), tas arī izklausās reāli. Vienīgais nosacījums ir tikt zem IMBAs jumta. Tāds ir arī mūsu mērķis. Jau šogad tiks rīkots Baltijas amatieru čempionāts ar posmiem gan Valgā Igaunijā, gan Lietuvā.

Kurā brīdī amatieris kļūst par profesionāli?

Amatieris visu mūžu var būt amatieris, bet profesionālis nekad vairs nebūs amatieris. Amatieris brauc tik, cik viņš grib un tik, cik viņš var. Šajā ziņā federācija (LaMSF) ir pieļāvusi lietu kļūdu, jo profesionāli braucēji, tādi, kā Raivo Freibergs, brauc amatieros. Es pats Raivo esmu vedis uz Eiropas čempionātu. Kā tas var būt?

Vēl ir arī tāda daļa braucēju, kas sevi iedala trešajā grupā – iesācēji. Grūti gan nodefinēt, ko nozīmē iesācējs, jo sacensībās, iespējams, viņš brauc pirmo reizi, bet konkrētais iesācējs jau ir nobraucis vairākus močus... Tāpēc šogad mēs visus amatierus sadalīsim vairākās grupās: A, B, C... Nebūs vairs tādas iesācēju grupas.

Vai LAMA būs peļņas organizācija?

Mēs neesam tendēti uz to, lai pelnītu naudu. Esmu jau sen pierādījis, ka mans naudas avots ir pavisam kaut kas cits, bet LAMA tika noorganizēta tieši ar tādu mērķi, lai varētu piesaistīt ārējos investorus. Rēķiniet, kā gribat, peļņas nav nekādas. Ir tikai mīnusi, bet, neskatoties uz to, es gribu, lai viss notiek, un cilvēki saprot , kas tas ir.

Vislielākais gandarījums un vienlaicīgi mana peļņa no sacensību organizēšanas ir tad, kad varu vērot sportistus pēc sacensībām – gandarītus un mierīgus, kad nolaiduši tvaiku. Tāpēc arī es gribu, lai tādi, kā mēs, būtu vairāk. Lai attīstās motosports un moto klubi visos Latvijas nostūros. Šajā sakarā mēs pirmo reizi Latvijā rīkosim klubu čempionātu, kurā galvenā balva būs jauns motocikls. Kas to vēl ir izdarījis? Amatieru līga, LAMA! Lūdzu!

Kāds labums LAMAi no klubiem?

Jo vairāk būs klubu dažādos Latvijas nostūros, jo vairāk būs trašu.

Jau šogad mums nāk klāt vairākas jaunas trases: piemēram, Grīga trase, netālu no Jaunpils pie Anneniekiem un daudz trašu netālu no Rīgas. Pilnīgi jauna trase tiek veidota arī Daugmalē.

Trases, kas nav domātas amatieriem, mēs varam izmest ārā un tik un tā to pietiks visiem divpadsmit posmiem. Dažas no tādām trasēm ir Cēsu un Ikšķiles trase, Dzelzsāmurs.

Vai LAMA un LaMSF savā starpā konkurēs?

Nē! Un to es nemaz negribu! Vismazāk gribas, lai federācija domā, ka kāds tai kāpj uz varžacīm.

Es vēlētos, lai viņi rīko saturīgas sacensības profesionālajā līgā, bet mēs amatieru līgā. ...Līdz brīdim, kad mūsu amatieri izaugs līdz tādam līmenim, kad teiks: "Vecīt, mēs esam šeit visu dabūjuši un esam gatavi bliezt tālāk uz profiņiem."

Nav problēmu! Tas jau ir tas nākošais pakāpiens, jo reāli cilvēks no malas nevar ieiet federācijā, jo arī federācijas amatieru līgā tā latiņa ir ļoti augsta. Kaut nošaujies! Pirmais desmitnieks, divdesmitnieks brauc vienkārši lieliski, bet tas otrs gals ir pilnīgi nekulturāls.

Vai būs vēl citas disciplīnas?

Līdz šim mēs strādājām krosa un motošosejas disciplīnās. Doma nākotnē ir pievērsties endurokrosam, supermoto un enduro. Par enduro vēl gan jāpadomā, jo enduro grupa federācijā lielākā vai mazākā mērā ar iesācējiem strādā, bet, ja būs pieprasījums pēc amatieru enduro, tad noteikti mēs to darīsim.

Kas attiecas uz pārējām disciplīnām - tas vairāk ir atkarīgs no trases īpašniekiem un visiem, kas gribēs ar mums sadarboties. Mēs esam gatavi sadarboties ar visiem cilvēkiem, kas ir gatavi strādāt.

Kāda ir ideālā shēma, lai motosports sasniegtu tādu pašu popularitāti kā padomju laikos?

Tā formula man ir, un uz to mēs tiecamies, bet federācijai vajadzētu vairāk ieguldīt naudu profesionālā motosporta attīstībā, nevis cīnīties ar biedrībām, kas popularizē motosportu Latvijā.

Kādas ir Jūsu prognozes: cik būs vidēji dalībniekiu vienās LAMAs sacensībās?

Viena daļa braucēju aizies uz federāciju, un daļa pārskries no federācijas pie mums. Vēl, protams, nāks klāt arī jauni braucēji, tomēr reāli mēs varētu palikt pie tiem pašiem skaitļiem. Tie varētu būt 300 dalībnieki.

Ļoti daudz braucēju vēl joprojām uztraucas par startu. Kāds starts būs šogad?

Kopējais starts nav un nebūs! Man ir vajadzīgi veseli cilvēki, nevis invalīdi.

Ainārs Vilciņš
*****
4.8

Komentāri

Hei @ 17:07 28.11.2017.
Vilka stilam nav ne vainas. Beidziet jūs īdēt. Viņš visu pareizi saka. Mans vīrs šogad pirmo reizi brauca visos lamas posmos. Kur gan iet iesācējam? Uz federāciju? Un kļūt par izsmieklu citu braucēju acīs? Noskatoties to slaveno video, man viss iekšā vārījās. Es saprotu, ka ir tikai viena motosporta federācija. Lūdzu, esiet. Bet lama jau nav federācija, bet asociācija un neredzu iemeslu tai nepastāvēt. Vilciņ, mēs ar Tevi. Lamai būs būt. Lai tur vai kas.

REALITĀTE @ 22:00 25.08.2008.
AHTUNG

māris @ 14:46 14.02.2008.
kas ir ainārs vilcinš amatieris vai profs?

juris h @ 18:08 13.02.2008.
"Tā anarhija, kas notiek federācijā, pie mums netiek pieļauta" - tā nesaki jo tā nav taisnība .Besī ārā tas vilka stiliņš lai izceltu sevi obligāti jāapliek kāds cits.

Kaspars @ 12:13 13.02.2008.
Nu par to startu - cilvēki jau ir pierādījuši, ka tikpat labi startu var palaist kluso ar karogiem, un sportisti sēž uz moča, nav jābizo pret moci!!!

Satans @ 09:03 29.01.2008.
Egilam tas jau ir teikts!!
It iipashi taa korupcija bija spilgti redzama Motoshosejaa, kur pa gadeiem rikotaas saciikstes daudzums jau samazinaajes!
neija

2ups! @ 17:01 25.01.2008.
Vai vari to pateikt Egīlam personīgi? :)

ups! @ 10:25 24.01.2008.
LamsF gada budžets ir 1,5 miljoni latu. Tad nu zeļ tur konkrēta korupcija dēļ tā ļimona. Bijušais federācija prezidents Dihla par finasu pākāpumiem ir spiests tīt makšķeres, nākamais ir tipisks lohs - ieliktenis lai korupciju federācijā turpinātu.

Vilkss @ 10:11 21.01.2008.
Lai veicas!
Pats savos skolas gados mačojos pa "Zelta Mopēdu", kurš arī pārvsarā turējās uz fāterīšu fanātismu + bija viens onka uzvārdā Briedis, kurš fīrēja oficiālo daļu. Bija Latvijas čempionāts un viens posms pat tika noorganizēts Maskavā!

« 1-10 : 11-19

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss