Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Akumulators ir motocikla sirds

Teksts: Uldis Ķirsis
Datums: 17.02.2008.
Rubrika: Remonts

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Akumulators

Veidi

Akumulatori tiek iedalīti divos veidos: skābes un želejas. Skābes akumulatori iedalās vēl sīkāk: parastie jeb labojamie un nelabojamie. No lietošanas viedokļa želejas un nelabojamie skābes akumulatori ir vienkāršāki – uzlādē un lieto, pretēji skābes maināmajiem akumulatoriem, kuriem regulāri jāpievērš uzmanība.

Nopērkot jaunu skābes akumulatoru, pirmā lieta kas ir jāveic – tas ir jāsagatavo lietošanai. Jāuzpilda ar skābi un jāuzlādē. Lietojot skābes līmenis var kristies, tāpēc tas regulāri jāpārbauda. Ja tas neatbilst noteiktajam līmenim, jāuzpilda.

Ja skābes akumulatorus regulāri kopj, tad tie var arī kalpot ilgāk par želejas akumulatoriem, bet bieži vien par tiem mēs atceramies tikai tad, kad jau kādu laiku esam braukuši ar daļēji izžuvušu akumulatoru.

Pielietošana

Katram akumulatoram ir arī savas lietošanas īpatnības. Želejas akumulatorus var novietot kā vien ienāk prātā, bet skābes akumulatoriem vienmēr jābūt ar korķīšiem uz augšu. Pretējā gadījumā elektrolīts no akumulatora var izlīt.

Ja akumulators uz ilgāku laiku tiek atstāts novārtā, tad to vēlams atvienot no spailēm un novietot istabas temperatūrā. Ja atstāsi akumulatoru visu ziemu pieslēgtu pie motocikla, tas, pirmkārt, izlādēsies, un atnākot pirmajā siltajā pavasara dienā, visticamāk, pie braukšanas netiksi. Otrkārt, skābes akumulators var iztecēt, sabojājot ne tikai sevi, bet arī nolaistot tavu hromēto bērīti ar lipīgu šķīdumu.

Uz akumulatora nav ieteicas virsū likt smagumus, tādā veidā tā iekšienē var rasties īssavienojumi, kas strauji izlādēs akumulatoru, radot sakaršanu un bojājot pašu ierīci.

Akumulatoru lādēšana

Veicot kādas darbības ar akumulatoru, jāatceras, ka vispirms ir jāatvieno mīnusa vads, bet pēc tam ir jāatvieno pluss. Tā vismaz lieku reizi nevajadzēs mainīt drošinātājus. Vadus pie spailēm jāpievelk cieši, lai neveidotos korozija, kas var neveicināt elektrolādiņu plūsmu ķēdē. Spailes var nosmērēt ar solidolu vai ķēžu eļļu, lai samazinātu korozijas iespēju.

Vidēji akumulatora lādēšanas ilgums ir 3– 4h. Ilgāk lādēt nav vēlams.

Lādējot akumulatorus, jāskatās, lai lādētājs atbilstu visiem akumulatora parametriem. Kad notiek lādēšanas process, akumulators var sakarst, bet skābe var arī sākt vārīties. Ja vienā no kambariem elektrolīts, uzsākot lādēšanu, drīz vien šķidrums sāk vārīties, iespējams, ka elektrodos ir radies īssavienojums. Šajā gadījumā var palīdzēt akumulatora skalošana ar destilētu ūdeni. Ja tas nepalīdz, tad jādomā par jauna akumulatora iegādi.

Skābes akumulatoriem pirms lādēšanas jānoņem korķīši. Ja kādā no skābes kamerām nav pietiekošs līmenis, tas ir jāuzpilda līdz attiecīgajai atzīmei. Uzpildīt var ar speciāli akumulatoriem sagatavotu skābi vai sērskābi atšķaidot ar ūdeni, iegūstot skābes blīvums 1.28 g/cm3.

Lādējot jābūt uzmanīgiem, jo ķīmiska procesa rezultātā no skābes izdalās strauji uzliesmojoša gāze – ūdeņradis. Kad akumulators uzlādēts, uzreiz korķīšus atpakaļ nevajag likt. Mirkli jāuzgaida, lai reakcija pilnībā beidzas, un tad var skrūvēt atpakaļ korķus.

Ja aķis ir pildīts ar skābi, tad to pirms lādēšanas vēlams pilnībā izlādēt. Pretēji ir ar želejas akumulatoriem – ja tos izlādē pilnībā, var gadīties, ka tā tā bija pēdējā darbība, ko veici ar šo akumulatoru.

Desmit reizes nomēri, pirms nogriez! Tieši tā arī ir ar lādēšanu – pārbaudi, vai liec pareizos vadus pie spailēm: sarkanais (+) pie sarkanā (+) un melnais (-) pie melnā (-). Ja akumulators būs tukšs, un būsi uzlicis nepareizi vadus, tad tādā veidā iespējams samainīt akumulatora polaritātes. Sliktāk var beigties, ja akumulators nav tukšs – var sabojāt gan akumulatoru, gan lādētāju.

Lādētāji

Lādēšanas veidu ir ļoti daudz. Divi izplatītākie veidi ir: konstanta maiņstrāvas padeve un impulsa maiņstrāvas padeve. Pirmais variants ir pats vienkāršākais – transformators pārveido strāvu uz vajadzīgo spriegumu un "grūž" akumulatorā, bet impulsa lādētāji īsu laika sprīdi lādē, tad nelādē, mazliet izlādē un tad atkal lādē. Šis cikls norit nepilnas sekundes laikā, tāpēc lādēšanas ilgums praktiski neatšķiras. Lādējot ar impulsa metodi, akumulators tik daudz neuzkarst, līdz ar to nerada pārslodzes un ir uzskatāma par efektīvāku.

Ar impulsa lādētājiem akumulatoru var arī izlādēt, ko nevar izdarīt ar transformatora lādētājiem. Tomēr, ja galva strādā, tad izlādi var veikt ar jebkura veida reģistratoru, piemēram, lampiņu.

Ceru, ka sniedzu kādu noderīgu padomu, lai jūsu motocikla sirds pukstētu ritmiski.

***
2.2

Komentāri

YAMAHA @ 11:21 20.02.2008.
Varbūt kāds var ieteikt kur labāk par saprātīgu cenu iegādāties želejas akumulatoru

« 1-10 : 11-20 : 21-30 : 31-31

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss