Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Ielas motocikla lietotāja iespaids par Honda Dominator un soft enduro kā sugu

Teksts: Pēcis
Datums: 26.02.2008.
Rubrika: Moči

Ņemot vērā, ka joprojām lietoju šo motociklu un neviens cits endūrs man nav bijis, šis nebūs konkrētā modeļa detalizēts apskats, bet gan mans subjektīvais iespaids par šo braucamrīku un soft enduro motocikliem pēc vienas sezonas un aptuveni 16000 km.


uz galeriju

Neesmu starp tiem ļautiņiem, kuri pirms transportlīdzekļa iegādes rūpīgi izstudē vairāku modeļu aprakstus, izvērtē, apskata vairākus motociklus un tikai tad izvēlas. Aprakstus lasīt patīk, bet izvēle notiek vienkārši – ieraugām interesantu piedāvājumu, noskaidrojam pāris viedāku ļaužu viedokli par attiecīgo modeli un iespēju robežās par konkrēto eksemplāru un braucam pirkt. Dominators nebija izņēmums. 13:00 ieraudzīju sludinājumu, 17:00 jau tas bija pārreģistrēts, un sākās pirmie patīkamie pārsteigumi:

Jauda. Iepriekšējais motocikls bija Yamaha TRX 850 ar 83 Zs un 87 Nm lielu griezi, kas ielas motociklam nav maz, 650 cc endūriem viss ir gandrīz divas reizes mazāk, bet jaudas netrūkst. Dominatoram gan ir arhaisks 70-tos gados izstrādāts motors ar nelielu izmantojamo apgriezienu diapazonu, tādēļ pilsētā ir visu laiku jāpārslēdz ātrumi, taču parasti jaudas trūkumu nejutu. Ja kāds man pirms pāris gadiem teiktu, ka starp 149 Zs un 46 Zs motocikliem ikdienai izvēlēšos pēdējo, uzskatītu viņu par vājprātīgu opi.

Rīgā ir bedres? (? Linda). Katrs, kurš braucis pa Rīgas ielām ar asfalta motociklu, zinās, ka tās ir vairāk nekā briesmīgas - kanalizācijas lūkas, smiltis, tramvaja sliedes, bedres, rises asfaltā un citi nejaukumi apgrūtina braukšanu, bet braucot ar enduro, tas vairs netraucē. Pāri sliedēm var braukt, nesamazinot ātrumu pat vietās, kur tās slīpi šķērso brauktuvi (šī iemesla dēļ divas reizes ir gadījušās avārijas situācijas, jo pār sliedēm lēni braucošie autovadītāji neiedomājas, ka tām pāri kāds var ???lidot" ar ātrumu 50 km/h vai vairāk). Agresīviem motobraucējiem šeit paveras jaunas iespējas. Vai tiešām neslīd?

Slīd! Lai slīd! Krosa, supermoto un enduro motocikliem slīdes nav bīstamas, uz grants/zemes ceļiem tās pat ir neizbēgamas un, līdzīgi kā pakaļējās piedziņas auto lietotājiem, sagādā papildus prieku. Ja asfalta tehnikā priekšējā rata izslīdēšanai gandrīz vienmēr seko kritiens, tad enduro motocikliem vairumā gadījumu izslīdēšana notiek maigāk un ir iespējas saķeri atgūt.

Kad noturēties uz diviem ratiem neizdodas un seko kritiens, un arī tā nav traģēdija, jo pilnvērtīgiem enduro motocikliem kritienu gadījumos vairāk par skrambām uz dugām nevajadzētu būt. Gadās, ka aizsargi iegrimst dubļos vai arī, ???veiklo" roku vadīts, motocikls izpilda ???nestandarta kritienu", tiek iemests 80 cm dziļās risēs un citi gadījumi, kad plastmasas un hēbeļi tomēr lūst, bet tie maksā būtiski lētāk nekā ielas motocikliem, un lielas bēdas nesagādā. Otrajā nedēļas nogalē devos uz enduro izbraucienu un uzzināju, kā ir nokrist vienas dienas laikā tik daudz reižu, ka kritienus vairs neskaiti un tos uztver kā iespēju mirkli atpūsties. Sezonas laikā pēc neskaitāmiem kritieniem motocikls ir ticis pie dažādām nelielām švīkām, divas reizes sasista un vienreiz nolauzta spoguļa, sasista pagriezienu rādītāja un diviem salauztiem hēbeļiem. Par paša braucēja ekipējumu lai stāsta gudrāki ļauži.

Remonti un apkopes. Domājams, katrs, kurš ir skrūvējis padomju motociklus, tiks galā arī ar dominatora apkopi un remontēšanu. Apkopes ir jāveic bieži - tāpat kā Mitsubishi evolūcijai – ik pa 3000 km. Savam dominatoram bez apkopēs paredzētajiem darbiem sezonas laikā nomainīju sajūga trosi, pakaļējās rumbas gultņus ar blīvslēgiem (gultni bija jāmaina bojāta rumbas blīvslēga dēļ) un sajūga komplektu (tā nomaiņu, iespējams, paātrināja 5 cilvēki, kuri mācījās braukt ar motociklu un sintētiskā eļļa). Oriģinālās daļas nav lētas un parasti nav uz vietas (paldies MaxMoto par pēkšņi saplīsušās sajūga troses piemeklēšanu no cita Hondas modeļa), bet ja seko līdzi motocikla tehniskajam stāvoklim, visu var laicīgi pasūtīt. Manuprāt, gaisa dzeses motori nav piemērotākie mūsu platuma grādiem, kad vasaras naktī temperatūra nokrīt līdz pat -3, bet dienā +30 grādu temperatūrā mīcāmies pa pilsētu un eļļas temperatūras rādītājs uzkāpj līdz par 120 grādiem. Lai mazliet atvieglotu motora dzīvi, lietoju 10w60 eļļu, jo motora resursi nav bezgalīgi. Spriežot pēc forumos esošās informācijas, laicīgi mainot eļļu, ar vienu virzuli/cilindru var nobraukt no 80000 km līdz 210000 km, pie tam lielāka nobraukuma uzrādītājs reizēm tomēr eļļas maiņas intervālu neievērojis, pamatojot ar nevēlēšanos tūrisma brauciena laikā mainīt eļļu. Kā jau gaisa dzeses viencilindra dzinējam, virzulis/gredzeni/cilindrs nemaksā pārāk daudz, un to nomaiņu var veikt amatieris. Sezonas laikā ne reizi nebija nepieciešamība iegriezties servisā, arī kameru riepas 30 min. laikā var pats nomainīt stāvvietā vai, nepieciešamības gadījumā, meža vidū.

Pēc pirmajām nedēļām motocikls ļoti iepatikās, bija sajūta, ka kaut kas man visu laiku ir bijis atņemts un tagad esmu to ieguvis.

Bezceļš ir visur! Visapkārt Rīgai ir meži, pa kuru ceļiem drīkst vizināties un kuri ir gana piemēroti nelieliem vakara izbraucieniem. Gribi braukt mazliet tālāk – lūdzu. Dominators nav piemērots braukšanai pa šoseju, brauktprieku mazina vējš, vibrācijas, arī piekare nav piemērota lielākiem ātrumiem (tas viss gan netraucē traukties uz 130 km/h pa liedagu), bet ērtās sēdēšanas dēļ (pozīcijas, ne sēdekļa) pēc 500 km ar dominatoru jūtos labāk, kā pēc 300 km ar ielas motociklu (yamaha trx, kawasaki gpz, suzuki bandit). Garākos braucienos mazliet traucē nelielā 15 l bāka pie pieklājīga 6l/100 km patēriņa. Ar tūrisma motociklu nekad neesmu braucis vairāk par pāris kilometriem, tāpēc nevaru salīdzināt. Pieņēmu, ka tūrisma enduro ir ērtāki tāliem ceļojumiem.

Protams, neviens motocikls nav universāls, un tāpēc kā otrais motocikls tika iegādāts litrīgs baiks. Pēc nepilnam divām dienām atkārtoti pārliecinājos, ka Rīgai piemērotākais ir enduro. Dominators ir motocikls, ar kuru brīvdienās var dzīvoties pa Latgales mežiem dubļos līdz sēdeklim, bet pirmdienā braukt uz darbu. Nekādā gadījumā neapgalvoju, ka tas ir labākais un piemērotākais, jo nav ar ko salīdzināt, bet apgalvoju, ka tas ir gana universāls un piemērots aktīviem cilvēkiem ikdienas lietošanai. Turklāt, ja regulāri veiksiet apkopes, tas piedos nesaudzīgu lietošanu un kalpos gana ilgi, nesagādājot problēmas. Daiļā dzimuma pārstāvēm šī tehnika nemaz nepatiks, jo tā dizaina izstrāde ir ņemti vērā tikai funkcionāli kritēriji, tāpēc enduro motocikli patiešām nav īpaši glīti. Vienīgi, ja pirms tam dāma vizināta ar ko baikveidīgu (piemēram, yamaha trx), jums ir paveicies – šis diviem cilvēkiem nepiemērotais dominatora sēdeklis viņai šķitīs ērts kā dīvāns (pirms pievienoju pēdējo teikumu, pajautāju pasažieres viedokli).

*****
5

Komentāri

Ivars @ 11:09 03.09.2011.
braucu ar mini Dominator - SLR 650, degv. Pat. Pa pilsetu lidz 6.5 l, arpus jaukta rezima 5.25l pie 120 km/h 300 km un pa mezu (lidz 30 km/h) 50km. Mocis loti patik (mans pirmais mocic), slikti, ka nav nekada bardachoka instrumentiem, dokumentiem. Ir kofrs, bet tas parasti aiznemts ar citam lietam. Uzliku vejstiklu no Yamaha MT1 - pa visam cita shtelle - iesaku! (var ari Riga meistariem pasutit, SSa ir). Pie 120 km/h aizm. Riepai kamerai norava ventili, tas bija pie Smardes kroga. Paveicas man loti - nenokritu, dabuju braukt un savakties par pretejo joslu, paldies visiem autoshoferiem, kas mani nenotriec bet apbrauca pa pretejo joslu, laikam viniem bija pieredze braukt Anglija. Pa telefenu sarunaju palidzibu - stundas laika man jau kamera bija nomainita, dzeki savaca moci ar busu, aizveda uz serivsu um tas viss tikai pa 10 Ls. Atkal man paveicas. Tagad domaju ka vadat lidz divas kametas (R17 un R19) un kaut kadu instrumentu. Var jau uztaisit ka Dominatoram motoram prieksha kastiti, bet tur jau loti maz vietas. Sani kastes ar stipronajumiem Motofaforita maksa ap 400 Ls un trauce atkal pilseta. Pilseta tas gan var nemt nost, jo risks nav nekads, palidzibu var atri dabut, bet meza?

Rauls @ 11:45 16.04.2011.
labs raksts, bet 6 taruma vieta meginaju paspeleties ar zobratiem, prieksa uzliku 15z, aizmugure 44z, taisniba, ka upureju jaudu, bet man rezultats apmierina, ja jabrauc garaki cela gabali unjauda ar manai brauksanas neistaribai it ka pietiek! :o)

evija @ 23:33 23.09.2008.
Ļoti labs raksts. Bet pēdējiem teikumiem nepiekrītu, pati braucu ar dominatoru, un negribu to mainīt ne pret ko citu, jo var braukt visur un tā arī daru.
Vizuālais - kā nav glīti? Man ļoti patīk!
Par sēdekļiem taisnība, nevar salīdzināt baiku ar enduro.

sergejs @ 14:18 05.09.2008.
Labs stasts.runajot par 6 atrumu vinsh trukst ari AFRICA TWINAM.

buksis @ 14:48 04.09.2008.
Foršs rakstiņš. Piekrītu gandrīz visam. Pats esmu laimīgais Dominator īpašnieks kopš februāra un esmu sajūsmā. 6l/100? Man jau likās, ka daudz tērē, bet nu, ka tik daudz! :)

jānis @ 19:18 08.03.2008.
Ir ok dominators- 1 sezona jau pieveikta..Piekrītu pr 6 ātrumu:)

Petjka @ 15:02 08.03.2008.
<...dazhi skraapeejumi..> izraisiija smaidu:)

Btw, arii Peecha iespaidaa pirmo moci izveeleejos liidziigu enduuru. Tieshaam nejuutos viilies- vari braukt visur. Un tad jau laiks raadiis kas sirdij tuvaaks-hroms, dublji vai asfalts. Ideaals iesaaceeja mocis.

ups! @ 13:15 26.02.2008.
Dominatoram trūkst tikai 6 ātruma

Andreits @ 11:40 26.02.2008.
aizmirsi pieminēt sporta izoleni!

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss