Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Dziesma par izpūtēju

Teksts: Jānis Šķesteris
Datums: 20.03.2008.
Rubrika: Remonts

Es atceros tos vecos labos laikus, kad krievu mocis vēl bija pamatīgs dampis. Lai uzlabotu tā darbību, tika dažādi eksperimentēts – forsēts motors, mainīti zobrati, rati, tika noņemts izpūtējs u.c. Tagad, uz visu to atskatoties, vēlējos uzzināt ko sīkāk par motocikla izpūtēju. Kam tas īsti paredzēts un kā izpūtējs ietekmē motocikla dzinēja darbu?

Moto Guzzi Griso izpūtējs

Izdedži, kas rodas, motoram darbojoties, ir jāizvada no degšanas kameras – tas ir izpūtēja galvenais uzdevums. Izpūtējs šos izdedžus novada pa vēlamo trajektoriju. Ja izplūdes gāzes tiktu izmestas taisni no cilindra, tad priekšējā riepa tiktu pakļauta iespējamam kušanas procesam, kā arī motocikla vadītājs nonāktu kaitīgo gāžu ietekmē, tāpēc motocikla izpūtējs ir uzstādīts tā, lai tas vadītājam neradītu diskomfortu. Iedarbinātā iekšdedzes dzinējā notiek virkne sīku eksploziju, un nebūtu jābrīnās, ka motors tādējādi rada lielu troksni. Tāpēc izpūtēji tiek aprīkoti ar trokšņu slāpētājiem – tie samazina skaņu, kas ļauj piedalīties kopējā satiksmē. Izpūtējam var būt uzstādīts arī katalītiskais konvertors jeb, vienkārši runājot, katalizators, kas mazina gaisa piesārņojumu. Braucot bez izpūtēja, pastāv risks, ka nesadegušais benzīns, nonākot kontaktā ar gaisu, var aizdegties un izraisīt eksploziju.

Motocikla izpūtēji visbiežāk tiek ražoti no tērauda (tomēr var būt arī citi metāla sakausējumi), tie tiek hromēti, lai izskatītos labi un kalpotu ilgi, nepadodoties rūsas un citu ārēju kaitējumu ietekmei. Tomēr nebūtu vēlams iedomāties, ka izpūtējs nav pelnījis nedz uzmanību, nedz apkopi. No tā būtu ieteicams notīrīt netīrumus un dubļus, jo tie var izraisīt rūsēšanas procesu, bet rūsa var nelabi ietekmēt un saīsināt izpūtēja kalpošanas mūžu.

Izpūtējs

Cita svarīga izpūtēja īpašība ir- ka tas var palielināt (iespējams, samazināt) dzinēja jaudu. Izpūtējā no izplūdes gāzēm rodas papildus enerģija, kas ļauj dzinējā iekļūt vairāk gaisam un benzīnam. Uz izpūtēja rēķina var nomest arī pāris liekus kilogramus no motocikla svara. Dažādas šāda veida mahinācijas ar izpūtējiem ir plaši sastopamas motosportā - īpaši motokrosā. Tomēr arī parasts motobraucējs standarta izpūtēju var aizstāt ar specializētu. Visbiežāk tas tiek darīts, lai uzlabotu motocikla vizuālo izskatu. Tomēr, ja vēlaties palielināt motocikla jaudu, tad būtu ieteicams konsultēties ar speciālistu, kurš Jūsu spēkratam piemeklēs piemērotāko risinājumu. Dažādi neveiksmīgi realizēti lauku tūniga mēģinājumi var vainagoties vien ar sarūgtinājumu. Tāpēc esiet prātīgi un rūpējaties par savu braucamo!

****
4

Komentāri

Antons @ 16:45 21.03.2008.
Vai kaads gudrinieks man vareetu paskaidrot - ja es savam choperim nonjemu klusinaataajus un to vietaa pielieku tukshas caurules - vai tas negatiivi ietekmee 4 taktu motora darbiibu? Ir taads teiciens - jaalauj motoram elpot :)

<b>uk</b>uk @ 20:15 20.03.2008.
mainās spiediens trubās, bet vai tas nāk par labu vai sliktu, to var noteikt tikai uz stenda.
protams, pie nosacījuma, ka tevi interesē tikai jauda, nevis motocikla resurss.

zx600 @ 19:17 20.03.2008.
Vēlos zināt, vai kāds pilsētas tūningotājs var pateikt,kāpēc izplūdes kolektora "bikses" ir savienotas savā starpā ar papildus trubām?

<b>nelien</b>nelien @ 13:36 20.03.2008.
tas jau taka gaumes jautājums vairāk.

<b>mmiesnieks</b>mmiesnieks @ 13:26 20.03.2008.
Nu par to izskatu varētu strīdēties, jo motociklu jau dizainē onkas, kas tā kā ir ieguldijuši darbu arī izpūtēja dizainā.
Nez vai aizstājot to 1. attēlā redzamo ar to 2. attēlā redzamo mocis izskatās smuks un apburoš!

Andža @ 11:33 20.03.2008.
Es arī pievienojos tam,ka izpūtēju nomaina,lai mainītu vizuālo izskatu,un kļička"prjamotoks"ir tikai kļička,nekas vairāk.

marcis @ 10:47 20.03.2008.
Ierosinu pieņemt kopīgu rezolūciju, ka mocim izpūtējs ir. Ja.

Mārtiņš @ 08:53 20.03.2008.
Pievienojos augstāk teiktajam, filozofiskas pārdomas pie alus kausa un tikai

losis @ 07:22 20.03.2008.
Literālā pērle. Bet kāds tam sakars ar Rubriku: remonts?

« 1-10 : 11-19

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss