Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Motosporta celmlauži

Teksts: Skrapcis
Foto: Motormuzejs
Datums: 23.10.2006.
Rubrika: Sports

Ar motociklu braucu apmēram sešus gadus. Runājot ar vecākiem braucējiem, kuri pa Latviju un Rīgu brauc jau gadus piecpadsmit divdesmit, nācu pie secinājuma, ka pirms nieka desmit gadiem satikt uz ielas Rīgā vēl kādu motociklu bija gandrīz vai notikums. Neviļus aizdomājos – ko es zinu par tiem cilvēkiem, kuri brauc ar motocikliem? Kas viņi ir? Kamdēļ viņi izvēlējušies nevis ērtu un drošu automašīnu, bet paaugstināta riska un no lakapstākļiem tik ļoti atkarīgo motociklu? Kad tas viss sākās un kas bija tie cilvēki, kuri iesāka motociklistu kustību Latvijā?

Veci ļaudis runā, ka ir svarīgi zināt savas saknes. Nolēmu, ka vajag nedaudz parakt, un saknes vēl var ieraudzīt. Vēl ir dzīvi cilvēki, kuri stāvējuši blakus tiem, kurus varētu nosaukt par motobraukšanas Celmlaužiem Latvijā! Pirmā vieta, kur meklēt saknes motociklistiem – Rīgas Motormuzejā. Tur es satiku muzeja motosporta vēstures nodaļas speciālisti Zentu Rešetniku. Zenta pati savulaik braukusi motošosejā, un atceras lielu pulku gan moto sportistu, gan moto tusētāju. Viņai tad arī lūdzām pastāstīt par cilvēkiem, kuri bija vieni no pirmajiem motociklistiem Latvijā.

Kārlis Vītoliņš (1872-1953)

Kārlis Vītoliņš

K. Vītoliņš savas sporta gaitas iesāka 1888.g. Toreiz sensācija bija velosipēds, un Vītoliņš bija viens no pirmajiem latviešiem, kas šajā sporta veidā piedalījās un guva godalgotas vietas. Riteņbraukšanā Vītoliņš bija liels mākslinieks un viņa dažādie triki uz velosipēda sporta aprindās bija sensācija. Kad Rīgā parādījās pirmie motocikli, Vītoliņš bija viens no pirmajiem (1904.g.) latviešiem, kas pārgāja uz motosportu. Viņš ņēma dalību daudzās motociklu sacīkstēs, kur ar savu braukšanas veidu guva daudzreiz godalgotas vietas. Vītoliņš bija viens no L.M.B. dibinātājiem.

Būdams gravieris, izgatavojis daudzas sporta balvas un dāvājis tās uzvarētājiem.

Jēkabs Bukse (1879-1942)

Jēkabs Bukse

Bukse savas sportista gaitas sācis 1900.g., kad, strādādams Leitnera velosipēdu fabrikā, par grūtos pūliņos sakrātiem santīmiem iegādājās divriteni un sāka veikt grūtas distances. Viņa nenogurstošā enerģija un pasakainā izturība palīdzēja daudzās vēsturiskās velosipēdu sacīkstēs gandrīz vienmēr gūt godalgotās vietas.

Kad parādījās pirmie motocikli, Bukse pārgāja uz šo veidu kā mehāniķis, kā sporta veicinātājs un kā sacīkšu braucējs. Kā motociklu mehāniķis pirmskara gados Bukse skaitījās pirmais visā Rīgā; kā motosporta veicinātājs viņš ieguva slavu, palīdzot daudziem jauniem iesācējiem piedalīties šajā nozarē. Kā sacīkšu braucējs, Bukse bija nepārspējams. 1907., 1908. un 1909. gados vēsturiskās 100 verstu motociklu "ātruma sacīkstēs" Bukse ieguva "Baltijas čempiona" nosaukumu.

Lieli nopelni Buksem bija pirmklasīgo motociklu marku popularizēšanā. Toreiz labuma ziņā pirmā vietā stāvēja angļu motorriteņi. Bukse ieveda slavenos BSA motociklus, kuru pārstāvniecību viņš vēlāk pārņēma. Ar BSA Bukse 1914.g. piedalījās lielās Maskava-Pēterburga-Maskava motociklu sacīkstēs (1350 km, 84 dalībnieki), attīstot vidējo ātrumu 90 km stundā. Neskatoties uz to, ka pēc avārijas četras stundas Bukse remontēja riepas un motociklu, viņš Maskavā iebrauca kā otrais. Arī ārzemēs (Stokholmā) Bukse sacensībās piedalījās ar labiem panākumiem.

Fricis Vagulēns (1893-1974)

Fricis Vagulēns

Ar sportu sāk nodarboties 1910.g. riteņbraukšanas sporta biedrībā "MARSS" (dibināta 1909.g.). Ar riteņbraukšanu nodarbojas gan šosejā, gan trekā. Vēlāk arī ar ātrslidošanu un svarcelšanu.

Pirmo motociklu nopirka tirgū no angļu jūrnieka par 40 rubļiem. Tas bija vecs "Duglass", ko ar stumšanu nogādāja savā dzīves vietā Stabu ielā. Rīgā tajā laikā bija desmit "Duglasu". Vagulēna "Duglass" – vienpadsmitais. Mēneša laikā to salaboja. Pirmā dalība ir demonstrāciju braucieni trekā. Pirmā motosacīkste, kurā piedalās Vagulēns, ir 1913.g. posmā Rīga-Sigulda. Vagulēns izcīna pirmo vietu ar motociklu "Indian".

Vagulēns aktīvi piedalās riteņbraukšanas dzīvē "MARSS" biedrībā. Riteņbraukšanas sacīkstēs piedalās arī pēc pasaules kara 1921.-1923.g., dzīvodams Krievijā izcīna Pēterburgas kausu. 1922.-1923.g. piedalās divās motosacīkstēs Pēterburgas hipodromā ar "Harley Davidson".

1923.g. divās un 1924.g. divās sacīkstēs piedalās Pēterburgā ar "Mercedes Benz" automobili (domājams, ar armijai piederošu, jo dienē automehanizētā pulkā).

1924.g. beidz nodarboties ar riteņbraukšanu. Sakarā ar mātes slimību atgriežas Latvijā. Pēc atgriešanās Latvijā iegādājas "Indian" motociklu ar blakusvāģi.

F.Vagulēns piedalās 100km ātrumsacīkstēs, uzstāda Latvijas rekordu Marsa trekā, izcīna Latvijas "Grand Prix" Ventspils trekā.

1926.g. izcīna 2. godalgu braucienā arī ar automobili (Peugeot) sacīkstēs Rīga-Liepāja-Rīga. 1930.g. beidz nodarboties ar motosportu, bet turpina piedalīties autosacīkstēs līdz 1939. gadam, izcīnot pirmās vietas Zvaigžņu braucienos.

Pēc II pasaules kara aktīvi iesaistās auto-moto sporta darbā. ir sporta biedrības "Spartaks" motosekcijas priekšsēdētājs. Iegūst Republikas tiesneša kategoriju. Piedalās motosporta veterānu pasākumos.

****
3.5

Komentāri

Pēteris Ļvovs @ 21:52 14.01.2008.
Gribētu kaut ko tuvāk uzzināt
par Artūru Popu

Goblins @ 17:57 24.10.2006.
Manupraat buutu jaabuut vairaak tiem senajiem celmiem,vareetu par tiem arii ko uzrakstiit, kaa arii taisniiba skapim buutu interesanti palasiit arii par psrs periodu

Skapis @ 14:55 24.10.2006.
Būtu interese arī par kādiem ne tik seniem celmiem palasīt ;)

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss