Karstais forums
Aptauja

Latvijā 6% iedzīvotāji kā pārvietošanās līdzekli labprāt izmanto motociklu vai mopēdu

Tik daudz!?
Normāls cipars
Vēlētos, lai ir vairāk
rezultati
Lidzigi raksti
Bilde

Pedejie komentari
Registretiem lietotajiem


atcerēties
Lietotāja reģistrācija  Aizmirsi paroli?

Saskaņoti braucoša kolonna ir skaista!

Teksts: XOCT
Datums: 27.07.2006.
Rubrika: Drošība

Kad motociklists izbrauc ielās ar savu braucamo, viņam jārēķinās ar citiem ceļu satiksmes dalībniekiem, un viņš nevar paredzēt pārējo satiksmes dalībnieku uzvedību. Tāpēc atliek vien cerēt, ka visi ievēros ceļu satiksmes noteikumus.

Tomēr bieži vien motobraucēji pārvietojas ne tikai pa vienam – viņi apvienojas un brauc kopā pa divi, trīs un vairāk. Viņus vieno kopīgs mērķis un intereses. Šādā situācijā uz ceļa jāuzvedas citādi, nekā tad, ja brauktu viens pats.

Motociklu kolonnai atkarībā no motociklu skaita uz ceļa ir nepieciešams vairāk vai mazāk vietas. Kolonnā braucošiem motociklistiem bieži vien nākas uzmanīties no autovadītājiem, kas mēģina apdzīt, ielīst pa vidu kolonnai. Autovadītāji tā rīkojas, uzskatīdami, ka motocikls ir izmēros mazāks transportlīdzeklis un pamuks sāņus. Tādējādi motobraucējs tiek nobīdīts uz ceļa apmales, kas ļoti bieži mēdz būt smilšaina, ar bedrēm, un rezultātā rodas motobraucējam bīstamas situācijas.

Braucot kolonnā, nepieciešams ievērot vairākus svarīgus noteikumus.

Pirmais un otrais motobraucējs ir kolonnas vadītāji. Viņi pieņem lēmumus par kolonnas kustību - apdzīšanu, virzienu, kolonnas izkārtojumu un tamlīdzīgi.

Būtiska nozīme kolonnas braukšanā ir braucēju pasažieru uzvedībai. Pirms braukšanas ir svarīgi informēt pasažierus par kolonnas braukšanu un to, kā jāuzvedas uz motocikla, īpaši uzsverot rīcību straujas bremzēšanas gadījumā, kas ir pacelta roka.

Braukšanas uzsākšana

braukšanas uzsākšana

Piecas minūtes pirms kolonnas izbraukšanas tās vadītājs dod ziņu. Šajā laikā braucējiem jāsagatavojas braukšanai.

Kolonnas izbraukšanas sākumā kolonnas vadītāji (1. un 2.) pārliecinās par kolonnas gatavību – vai visi ir piešķīluši motociklus un uzvilkuši ķiveres. Tad pārliecinās par to, vai visa kolonna var izbraukt uz ceļa. Tad pēc kārtas motocikli izbrauc uz ceļa – 1., 2., 3., 4., 5., 6...u.t.t.

Braukšana kolonnā

Braukšana kolonnā Braukšana kolonnā Braukšana kolonnā

Motocikliem braucot vienam aiz otra, kolonnas formula izskatās šādi:

1.braucējs (motocikla garums) + distance līdz 2. braucējam + 2. braucēja garums (motocikla garums) utt.

Parasti motobraucēji cenšas braukt pēc principa 1.un 2. blakus + distance + 3. un 4. blakus un tā tālāk.

Ja josla ir pietiekami plata, tad ieteicams ir 2. variants, jo salīdzinājumā ar 1.variantu, šāds kolonnas braukšanas veids aizņem daudz mazāk vietas uz ceļa, un tādējādi retāk veidojas sastrēgumi un automobiļu rindas aiz kolonnas. Nav jāveic nevajadzīgas apdzīšanas, kas ir riskantas, jo ir saistītas ar iebraukšanu pretējā kustības joslā.

Auto ne vienmēr var apdzīt visu motobraucēju kolonnu un mēģina ielīst kolonnā. Tāpēc jāraugās, lai neveidotos kolonnas pārrāvumi, kas varētu likties interesanti autovadītājiem, lai apdzītu un iekārtotos kolonnā. Pa vidu kolonnai braucošs auto ir ļoti bīstams.

Tā kā Latvijā ceļi lielākoties ir ar vienu braukšanas joslu vienā virzienā, ne pārāk plati, bieži vien līkumaini, nepārredzami un bedraini, tad braukšana kolonnā ir ieteicama pēc sekojoša principa.

Kā redzams attēlā - princips - priekšā braucošā motocikla aizmugures riteņa ass pret sava motocikla priekšējā riteņa asi. Šādā gadījumā attālumi starp motocikliem ir mazāki, bet braukšana notiek drošāk, jo braukšanas trajektorijas nekrustojas. Iespējamo bremzēšanu un apbraukšanu gadījumā kolonnas biedriem ir kur palikt. Straujāka līkuma gadījumā šis kolonnas braukšanas veids var tikt uzskatīts par visdrošāko, jo jebkurā brīdī šī kolonna var izveidot rindas kolonnu (1.variants). Attiecīgi 1. braucējs mazliet uzņem ātrumu, 2. braucējs - nomet.

Rindas kolonna pēc bīstamā ceļa posma var atkal izveidot blakus braukšanas (2.variants), vai ass - ass (skujiņas) braukšanas kolonnu.

Jāpiebilst, ka kolonnas braukšanā jebkurā variantā ir ļoti svarīgi ievērot intervālu starp motocikliem.

Apdzīšana un apsteigšana kolonnā

Apdzīšana un apsteigšana kolonnā

Par apdzīšanas vai apsteigšanas manevra uzsākšanu lemj kolonnas vadītāji. 1. braucējs, ieslēdzot kreiso pagrieziena signālu un dublējot šo rādījumu ar izstieptu kreiso roku (lai šo žestu redzētu arī tālākie kolonnas biedri), uzsāk apdzīšanas manevru. Pēc viņa apdzīšanu sāk 2. braucējs, tad 3., 4., 5 utt.

Apdzīšanas manevra laikā braucēji izkārtojas kolonnā pamīšus (skujiņa).

Pēc apdzīšanas manevra izdarīšanas nepāra skaitļa braucējiem jāpalielina distance starp sevi un apdzīto auto, lai pietiktu vietas pāra skaitļa braucējiem - tiem, kas brauc tuvāk labajai malai. Tādējādi braucēju izkārtojums, neskatoties uz manevriem, paliek nemainīgs, un braucējiem nav jādomā par braukšanas izkārtojuma maiņām. Tas ļauj izvairīties no bīstamām situācijām.

Apdzīšanas un apsteigšanas manevra laikā jāuzmanās no smagajiem auto, kurus apdzenot vai apsteidzot motobraucējs atrodas aizvējā, bet, beidzot apdzīšanas manevru, motobraucēju var pārsteigt spēcīgs sānvējš. Jāuzmanās arī gadījumā, ja viens automobilis velk otru - it īpaši smagais auto - smago.

Apstāšanās

kolonnas apstāšanās

Ja piespiedu apstāšanās notiek kolonnas sākumā (apstājas kolonnas priekšā braucošie), tad to vajadzētu darīt pēc iespējas lēnāk un brīdināt par to aizmugurē braucošos, ieslēdzot labo pagrieziena rādītāju un dublējot to ar saliektu kreiso roku. Aizmugurē braucošie rāda šo žestu tālāk, un visa kolonna lēnām, nemainot izkārtojumu, apstājas un nobrauc malā.

Ja piespiedu apstāšanās notiek kolonnas vidū, braucējs, kuram kāda iemesla dēļ jāapstājas, dod ziņu aizmugurē braucošajiem, un viņa blakusbraucējs ieņem viņa vietu kolonnā. Kolonnai virzoties tālāk, braucējs, kurš ir ieņēmis sava biedra vietu kolonnā, rādot žestu uz aizmuguri, informē priekšā braucošos par to, ka ir notikusi piespiedu apstāšanās. Šo žestu kolonnas dalībnieki nodod tālāk līdz kolonnas vadītājiem, kuri nolemj, kā rīkoties.

Žesti

Izstiepts rādītājpirksts - izkārtoties braukšanā pa vienam. Šo žestu pārējie braucēji rāda tālākajiem kolonnas braucējiem.

Izstiepti divi pirksti - izkārtoties braukšanā pa divi. Šo žestu pārējie braucēji rāda tālākajiem kolonnas braucējiem.

Žesta, kurš rāda, ka jāizkārtojas braukšanā pamīšus, principā nav. Tomēr pastāv nosacījums, ka izkārtoties braukšanai pamīšus var tikai tad, ja braucēji pirms tam braukuši pa divi. Var vienkārši parādīt, ka jābrauc pa divi, un tad atkarībā no ceļa apstākļiem izkāroties pamīšus.

Gaisā pacelta roka - strauja bremzēšana, apstāšanās. Tas nozīmē, ka kolonnas priekšā ir šķērslis, vai arī ir strauji jāapstājas. Ja braucējam aizmugurē sēž pasažieris, tad vēlams, lai šo žestu rādītu viņš. Tas atvieglos braucējam apstāšanos. Protams, svarīgi, lai motociklam darbotos bremžu signālgaisma - gan priekšējām bremzēm, gan aizmugurējām.

Māšana ar roku uz aizmuguri - aizmugurē kāds ir noplīsis vai ir kāda cita problēma.

Kolonnas braukšanas pamatprincipi

  1. Pirms braukšanas pārliecinies par sava motocikla tehnisko stāvokli - bremžu sistēmas darbību, bremžu signāliem!
  2. Informē par kolonnas braukšanas principiem un uzvedību uz motocikla savu pasažieri!
  3. Neveic strauju bremzēšanu!
  4. Neveic strauju braukšanas ātruma maiņu (gāzēšana, gāzes nomešana)! Straujš paātrinājums nozīmē to, ka būs jāveic paātrinājums visiem kolonnas braucējiem, līdz ar to kolonnā var veidoties caurumi.
  5. Neveic braukšanas trajektorijas maiņu, kas nav saistīta ar nogriešanos!
  6. Nekādā gadījumā neveic apdzīšanu, apsteigšanu kolonnā! Kolonnas biedri nevar paredzēt, kur tieši un kā viņus apdzīsi.
  7. Kolonnai ir jāvirzās ar vienu iespējami vienmērīgu braukšanas ātrumu, kas netraucē pārējos ceļu satiksmes dalībniekus. Kolonnas braukšanas ātrums varētu mainīties atkarībā no ceļa apstākļiem, ātruma ierobežojumiem, šķēršļiem uz ceļa, apstāšanās, braukšanas virziena maiņas.
  8. Neaizmirsti ik pa laikam ieskatīties spoguļos!
  9. Skaties uz priekšu, bet ar trešo aci kontrolē situāciju sev blakus!
*****
4.7

Pievienot komentāru

*
*
bilde


* - lauciņi ar zvaigznīti jāaizpilda obligāti

Lietotāji Uzzīmē moci

Kurš vainīgs? Mūsu ceļi = krievu rulete!

Pirms apmēram 2-3 gadiem, personīgi es kā mūsu Latvijas autoceļu lietotājs, nesaskāros ar problēmu, kuru varētu klasificēt kā kritisks ceļu stāvoklis. Bet pāris gadi ir pagājuši un esmu kļuvis no B kategegorijas autobraucēja arī par A kategorijas transportlīdzekļa lietotāju.

Ceļojums uz Laimīgo zemi

Tāpat kā musulmaņi dodas svētceļojumā uz Meku, arī es nolēmu doties uz motociklu lielzemi - Vāciju.

Ekstrēmi Jūriņ prasa smalku moci (ekstrēmi)

Jūriņ’ prasa smalku moci

Viss sākās kādā skaistā rītā tieši pirms gada, – kā ideja pavizināties pa Vecāķu mežiem ar močiem – mēs ar Pēci entuziasma pilni devāmies "nēsāties", es pie ragiem savam BMW R1100 GS, Pēcis - Hondai CR500. Pateicu draudzenei, ka būšu pēc pāris stundām un sākām ceļu.

Silvestera Ropera tvaika motocikls

Silvesters Ropers (Sylvester H. Roper) savu otro tvaika motociklu uzbūvēja 1896. gadā, Masačūsetsā. Pirmo viņš bija uzbūvējis aptuveni par 30 gadiem agrāk, ko var aplūkot arī kādā no Amerikas muzejiem, bet otrais eksemplārs ir kāda kolekcionāra rokās.

Kino Long way Down

Long way down

Divi angļu aktieri Evans Makgregors (Ewan McGregor ) un Čārlijs Bormans (Charley Boorman) jau "piesituši roku", veidojot filmas Long Way Round un Race to Dakar, tāpēc dokumentālo seriālu veidotāji ķērušies pie nākošā projekta – Long way down. Šoreiz piedzīvotāju meklētāji dosies tālākā ceļojumā uz Āfrikas kontinentu.

Pasaules ātrākais Indiānis

Fanātiski cilvēki... Pie šīs grupas varētu pieskaitīt arī Herbertu Džeimsu Monro (Herbert James Munro aka Burt Munro), kurš savu dzīvi ir pilnībā ziedojis motocikiem.

Moči Enduroe - vidusceļš (moči)

Vispusīgais mocis - enduro

Enduro ir motosporta paveids. Angļu valodā vārds endure lieliski raksturos šī sporta būtību, jo sacensības parasti norisinās sarežģītās bezceļa trasēs, kurās motosportistiem ir jāsastopas ar dažādiem šķēršļiem, grūtībām un izaicinājumiem.

Trīsritenis – mocis vai rotaļlieta?

Visos ievērības cienīgos motociklistu salidojumos parasti ir sastopams vismaz viens traiks. Tomēr tie Latvijā nav plaši izplatīti, tāpēc šeit mēģināsim noskaidrot, kas ir traiks, kādas ir tā priekšrocības un kādi ir apsvērumi, izvēlēties šādu transporta līdzekli.

Intervijas Aleksejs Popovs (intervija)

Trīs kolekcionāra baudas

Senie motocikli, to restaurēšana un kolekcionāra dzīve mēdz būt diezgan svešas lietas pat rūdītiem motobraucējiem. Tāpēc, lai noskaidrotu šīs pasaules smalkumus, „Motožurnāls” devās pie Alekseja Popova.

Ainārs Vilciņš motosportā ar sirdi un dvēseli

Aizvadītais gads amatieru motokrosa cienītājiem sagādāja patīkamu pārsteigumu – Durka Racing čempionātu. Viens no galvenajiem organizatoriem ir Ainārs Vilciņš...

Drošība Divu moču avārija

Avarēt var arī divi moči

Kad Latvijā iestājas zaļā ziema, un šajā gadalaikā patrāpās arī dažas saulainas dienas, ielas sāk mudžēt no motocikliem. Tomēr ir vērojama bēdīga sakritība - jo vairāk motociklu, jo vairāk negadījumu. Paši bēdīgākie negadījumi ir, kad saduras divi motocikli!

Ko darīt, ja tevi pārsteidz suns

Vai vari iedomāties brīnišķīgu laiku: silts, viegls vējiņš, saule sāk rietēt, un tu sajūti tikko pļautas zāles smaržu. Atliek tikai braukt, kur acis rāda. Līdz brīdim, kad tev priekšā izskrien suns!

Sievietēm A klases iekarotāja

A klases iekarotāja

Motocikls nav vienkārši transportlīdzeklis,- par to pilnā mērā var pārliecināties vien tad, kad personiski saskaries ar tā varenību un šarmu. Līdz šim biju aktīva pasažiere un kaislīga atbalstītāja, nu esmu topošā braucēja jeb nenogurdināma mācekle.

Motobraucējas memuāri

Katram braucējam ir savs stāsts par to, kā viss sākās..., un katram motociklam, ar ko esi braucis, ir savs īpašais "story".

Remonts Akumulators

Akumulators ir motocikla sirds

Tā pukst pat tad, kad mocis guļ. Tāpēc, lai tas vienmēr būtu modrs, akumulatoru vajag arī aprūpēt.

Motorā - smiltis

Kā nu gadījās, kā ne - avarēju. Mocis uz sāna aizslīdēja vienā virzienā, es uz otra sāna - citā. Mocim dugas nebija, un cieta kreisais motora vāks,- tika nostrīķēts gar asfaltu un vēlāk gar ceļa nomali līdz caurumiem.

Sākumlapa Lietošanas noteikumi Vakances Reklāma Kontakti Trases Rss